Jedynie prawda jest ciekawa


Jesteśmy gotowi na wojnę z Rosją?

06.03.2014

„Po wojnie w Gruzji trzeba o takim zagrożeniu mówić wprost, bo jest realne, a nie oszukiwać się, że jakoś to się rozeszło po kościach” - mówi generał Roman Polko na łamach dziennika „Super Express”.

Polski dowódca podkreśla, że Rosjanie w swoich manewrach wojskowych często biorą pod uwagę Polskę:

„I nie chodzi nawet o to, co widzimy na Ukrainie. W manewrach wojsk rosyjskich Polska bardzo często pełni rolę "wroga", z którym się walczy” – mówi gen. Roman Polko na łamach dziennika SE.

Generał podsumował również stan takich organizacji jak NATO oraz Unia Europejska których jesteśmy członkami i które powinny – według wielu ekspertów - wspierać nasz kraj w razie ewentualnego konfliktu:

„Ci ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że zarówno NATO, jak i Unia to już niestety nieco inne organizacje niż te, do których wstępowaliśmy, a na pewno inne niż były w naszych wyobrażeniach” - mówi Polko.

Jego zdaniem na liczne rosyjskie manewry wojskowe NATO reaguje PR-owskimi ruchami jednej dywizji ulokowanej w Polsce. Generał podkreśla, że zawsze należy być gotowym do obrony we własnym zakresie:

„Każdy kraj NATO ma zresztą obowiązek dać z siebie jak najwięcej, a dopiero w dalszej kolejności czekać na reakcję Sojuszu, który potrzebuje czasu na mobilizację i przemieszczenie się” - mówi Polko.

Podkreśla, że po tym jak zobaczył rosyjskie oddziały wojskowe na Krymie, to pomimo swojego sceptycznego podejścia do polskiej armii – uważa, że nasz kraj nie jest źle przygotowany, nawet d konfliktu z Rosją:

„Od 1992 roku, kiedy rozpadł się Układ Warszawski i uznaliśmy Rosję za zagrożenie, mamy całkiem niezły potencjał śmigłowców bojowych i jednostek aeromobilnych, który w boju hartował się i prezentuje całkiem nieźle. Polscy dowódcy nie zajmują się już sprawdzaniem stanu sznurówek i sprzątaniem liści przez żołnierzy” - wylicza gen. Polko w rozmowie.

SE, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 3. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 4. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 5. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 6. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 7. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 8. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook