Jedynie prawda jest ciekawa


"Jest śmieszna, jak z Monthy Pythona". Płażyński komentuje karę za ścieki w Motławie

29.05.2018
Plazynski29052018
"Jest śmieszna, jak z Monthy Pythona". Płażyński komentuje karę za ścieki w Motławie

Według kandydata PiS na Prezydenta Gdańska kara nałożona na Saur Neptun Gdańsk jest "śmieszna", a spółka nie radzi sobie z wykonywaniem zadań, czego wynikiem jest przeznaczenie niemal pół miliarda złotych na wykonywanie ich przez podmioty trzecie.

W poniedziałek miasto nałożyło na Saur Neptun Gdańsk karę w wysokości 322,5 tys. Złotych za nieprawidłową realizację umowy. W trakcie trwającej 69 godzin awarii przepompowni na Ołowiance do przepływającej przez centrum miasta Motławy trafiło około sto milionów litrów ścieków. Na szczęście w mieście nie doszło do katastrofy ekologicznej.

- To jest śmieszna kara w porównaniu do skali awarii – przekonywał Płażyński, dodając że umowa ze spółką jest źle skonstruowana i nie przystaje do skali zagrożeń.

Płażyński zaznaczył, że w ciągu ostatnich 16 lat ponad 420 milionów złotych zostało przeznaczonych przez Saur Neptun Gdańsk na rzecz podmiotów trzecich w ramach outsourcingu. – Jak to jest, że miasto korzysta z outsourcingu SMG, która powinna być spółką profesjonalną, a tymczasem ta spółka prawie pół miliona złotych przeznacza na rzecz podmiotów trzecich w ramach różnego rodzaju usług. Albo spółka nie jest przygotowana do swoich zadań, albo pieniądze są wydatkowane źle – przekonywał Płażyński.

Płażyński twierdzi, że umowa z Saur Neptun Gdańsk powinna zostać rozwiązana. Przypomniał, że Gdańsk ma jedną z najwyższych cen wody w Polsce. – Na cenach wody nie powinno się zbijać kapitału – zauważył.

Z kolei radny miasta Gdańska Kazimierz Koralewski stwierdził, że sytuacja w której w mieście funkcjonują dwie spółki wodno-kanalizacyjne jest „chora”. - Powinna być jedna, będąca w 100% własnością miasta i nad którą miasto ma kontrolę – przekonywał Koralewski.

W ubiegłym tygodniu Płażyński przedstawił wyniki swojej analizy dotyczącej działalności spółki Saur Neptun Gdańsk. Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w latach 2006-2016 dywidenda dla Saur International z siedzibą we Francji wyniosła ponad 60,8 mln zł, wynagrodzenia zarządu SNG opiewały na ponad 16,6 mln zł, a wynagrodzenia rady nadzorczej spółki na ponad 5,1 mln zł (W SNG 51 proc. udziałów mają Francuzi, a 49 proc. miasto Gdańsk - PAP).

- I to jest tylko za ostatnie 10 lat, a spółka działa od 1993 r. Weźmy pod uwagę to, że prezydent miasta Gdańska zgodnie z ustawą do tego roku był tym organem, który ustalał ceny wody, którą ponosili mieszkańcy Gdańska za dostarczenie wody do ich domów. I ustalał w taki sposób, żeby była możliwość transferowania takich ogromnych zysków właśnie do Francji, tytułem dywidendy. A te pieniądze powinny zostać w kieszeniach gdańszczan, bo to jest nasza woda - argumentował Płażyński.

kh/PAP
Fot: stefczyk.info

Warto poczytać

 1. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 2. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 3. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 4. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 5. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 6. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 7. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook