Jedynie prawda jest ciekawa


Jest plan ws. przesiedleń i relokacji uchodźców

12.11.2015

Pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców mają trafić do Polski w 2016 roku. Harmonogram przyjmowania uchodźców w ramach procedur relokacji i przesiedleń oraz wykaz związanych z tym działań poszczególnych instytucji zawiera "Plan operacyjny RP dot. przesiedleń i relokacji uchodźców", który opracował międzyresortowy zespół.

Pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców - relokowanych z Włoch i Grecji oraz przesiedlanych z Libanu - mają trafić do Polski w 2016 roku. Docelowo nasz kraj ma przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat.

Plan operacyjny, to 70-stronicowy dokument, który szczegółowo opisuje m.in. stan prawny, procedury oraz harmonogram przyjmowania etapami uchodźców do otwartych ośrodków prowadzonych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Obecnie w kraju jest 11 takich placówek. W planie są warianty otwarcia od 5 do
10 kolejnych.

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala zapewnił w rozmowie z PAP, że samorządy nie będą zmuszane do przyjmowania uchodźców. Odniósł się w ten sposób do wrześniowego pisma resortu administracji skierowanego do wojewodów ws. możliwości ewentualnego zakwaterowania uchodźców oraz
weryfikacji miejsc, do których mogliby trafić. Zastrzegł jednak, że nie dotyczy ono planowanych relokacji i przesiedleń, a tzw. sytuacji kryzysowej - czyli dużego napływu cudzoziemców.

Jak dodał, niektóre samorządy same zgłaszają się z propozycją pomocy. UdSC zbiera oferty pomocy dla uchodźców. Każdy dobrowolnie może wysłać swoją ofertę pomocy na specjalnie uruchomioną skrzynkę mailową - pomoc@udsc.gov.pl. Adres ten został uruchomiony zarówno dla osób prywatnych, jak i organizacji społecznych.

Szef UdSC potwierdził w rozmowie z PAP, że prace zakończyły grupy robocze, które zostały powołane w ramach międzyresortowego zespołu ds. przesiedleń i relokacji pod przewodnictwem wiceszefa MSW Piotra Stachańczyka. Członkami zespołu byli przedstawiciele ministerstw: pracy, zdrowia, edukacji, spraw zagranicznych oraz przedstawiciele służb: ABW, Straży Granicznej oraz UdSC.

"Plan zawiera informacje dotyczące procesu relokacji i procesu przesiedleń. Uwzględnia poszczególne etapy, a więc kwestie selekcji osób, kwestie transferu, pobytu tutaj w kraju w trakcie procedury i kwestie integracyjne. Określa również zadania w poszczególnych etapach dla poszczególnych podmiotów odpowiedzialnych za ich realizację. Określa również aspekty finansowe dla poszczególnych etapów tego przedsięwzięcia" - powiedział Rogala.

Jak poinformował PAP wydział prasowy MSW kończy się cykl opiniowania planu; jego kolejnym etapem będzie analiza zgłoszonych uwag.

Szef UdSC przypomniał, że w związku z kryzysem imigracyjnym, który dotknął UE, Polska zgodziła się na przyjęcie 7082 osób z krajów dotkniętych masowym napływem cudzoziemców oraz - jak dodał - z Libanu. Zaznaczył, że przesiedlenia i relokacja przewidziane są na dwa lata. "Te osoby będą do nas
przyjeżdżać w określonych grupach. My będziemy określać liczebność grup i terminy, kiedy mogą przyjechać" - zaznaczył.

13 listopada wejdzie w życie znowelizowana ustawa o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Zmienione przepisy pozwolą na udział Polski w programach relokacji według zasad określonych w decyzjach Rady Unii Europejskiej z września. Jak wcześniej informowało MSW zapisy planu będą
uwzględnione przy konstruowaniu rozporządzeń rządu stanowiących podstawę dla przeprowadzenia relokacji i przesiedleń.

"Znowelizowane przepisy ustawy pozwolą na przyjęcie do Polski w ramach relokacji osób, które jeszcze nie mają nadanego statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej w Grecji lub we Włoszech, a dopiero złożyły w tych państwach wnioski o objęcie ochroną. Procedura w zakresie udzielenia ochrony międzynarodowej będzie prowadzona na terytorium Polski, zgodnie z obowiązującymi przepisami" - informowało MSW.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

 

 

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook