Jedynie prawda jest ciekawa


Jarubas chce debaty z Dudą i Ogórek

29.03.2015

O wsparciu rolnictwa, możliwości eksportu produktów z sektora rolno-spożywczego, a także o rozwoju wschodnich województw - mówił w niedzielę w Kiermusach (Podlaskie) kandydat PSL na prezydenta Polski Adam Jarubas.

Rano Jarubas wziął udział w mszy św., a później w procesji palm wielkanocnych w Tykocinie. Następnie w ostoi żubra w Kiermusach ochrzcił wspólnie z marszałkiem województwa podlaskiego Mieczysławem Baszko dwie młode żubrzyce. Jednej z nich nadał imię Galicja.

Na konferencji prasowej kandydat PSL na prezydenta mówił, że Podlaskie jest "prawdziwym liderem" w wykorzystywaniu środków unijnych w obszarze przetwórstwa i mleczarstwa. W jego ocenie, perspektywą rozwojową dla całego polskiego rolnictwa, a w szczególności sektora rolno-spożywczego jest eksport.

"Dzisiaj zadaniem struktur państwa, ale też naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim, jest wspieranie właśnie rolników i przetwórców (…). Potrzebujemy większej kooperacji, większej współpracy, aby budować możliwości eksportu naszego sektora rolno-spożywczego" - podkreślił.

Zaznaczył, że wyzwaniem dla województw będzie też nowa unijna perspektywa finansowa. W tym kontekście nawiązał do rozwoju niezbędnej infrastruktury drogowej w Polsce wschodniej. Dodał, że województwo świętokrzyskie, gdzie piastuje funkcję marszałka regionu, i podlaskie są "udziałowcami" w unijnym programie Polska Wschodnia, a jedną z osi jest właśnie rozwój infrastruktury i przedsiębiorczości. "Truizmem jest powtarzać jak ważne dla rozwoju przedsiębiorczości są połączenia komunikacyjne" - zaznaczył.

Jarubas powiedział, że spotkani w niedzielę ludzie mówili mu jak ważna jest dla nich budowa drogi S19 (która w woj. podlaskim prowadzi do przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy - PAP). Jego zdaniem jest to ważna inwestycja, którą warto "podnieść na szczebel państwowy i potraktować jako jeden z priorytetów inwestycyjnych".

Poruszył też kwestię uruchomienia małego ruchu przygranicznego z Białorusią. Powiedział, że dla mieszkańców województwa podlaskiego to możliwość wymiany gospodarczej, ale - jak podkreślił - zyska na tym cała Polska.

Pytany przez dziennikarzy, czy nadal jest gotów do debaty z innymi "młodymi" kandydatami, powiedział, że tak i - jak dodał - żałuje, że do tej pory kandydaci "średniego pokolenia" takiej zgody nie wyrazili. Ma nadzieję, że na debatę zgodzi się Andrzej Duda (kandydat PiS na prezydenta Polski) i Magdalena Ogórek (kandydatka SLD). "Pokażmy, że mamy swoje pomysły, mamy dobre idee rozwoju naszego kraju, potrafimy je otwarcie prezentować i zaprezentujmy je w debacie" – powiedział.

AM/PAP

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 3. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 4. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 5. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 6. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 7. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook