Jedynie prawda jest ciekawa


Janusz Waluś nie wróci do ojczyzny. Zostanie w więzieniu

06.09.2017

Janusz Waluś, przez jednych nazywany „ostatnim Wyklętym”, przez innych stygmatyzowany piętnem „zabójcy na zlecenie” zostanie w więzieniu i nie wróci do Polski. O niekorzystnej dla naszego rodaka decyzji południowoafrykańskiego sądu poinformowała Rzeczpospolita.

Najwyższy Sąd Apelacyjny w Bloemfontein podjął decyzję 18 sierpnia, ale dotąd nie zauważyły jej polskie media. Postanowił, że o zwolnieniu warunkowym Janusza Walusia zdecyduje minister sprawiedliwości RPA Michael Masutha. – To bardzo źle rokuje – mówi Rafał Mossakowski z konserwatywnego Centrum Edukacyjnego Powiśle, który monitoruje losy zamachowca. – Dotąd ten minister odegrał negatywną rolę z punktu widzenia starań Walusia o zwolnienie warunkowe – zauważa – napisał w swoim tekście w Rzeczypospolitej redaktor Wiktor Ferfecki.

Pochodzący z Zakopanego Janusz Waluś przybył do RPA w 1981 roku. W Polsce zdążył dobrze poznać czerwoną zarazę i dlatego chciał zaoszczędzić tego losu swojej nowej ojczyźnie.

Z wykształcenia był szlifierzem szkieł ozdobnych, przez jakiś czas prowadził z ojcem pracownię w Kozienicach. Oprócz obróbki szkła pasjonował się wyścigami samochodowymi, odnosił sukcesy w rajdach. Po przybyciu do RPA, gdzie od lat 70. mieszkali jego ojciec i brat, prowadził niewielką fabrykę szkła. Gdy interes podupadł, zatrudnił się jako kierowca ciężarówek. Wkrótce związał się z rządzącą w nowej ojczyźnie Partią Narodową, przeciwną zniesieniu apartheidu. W 1987 r. został naturalizowanym obywatelem RPA – przypominał historię Janusza Walusia Tadeusz Brzozowski na łamach tygodnika „wSieci”.

10 kwietnia 1993 r. Waluś podjechał pod dom Haniego w Dawn Park na przedmieściach Boksburga, przylegającego do wschodnich granic Johannesburga. Uzbrojony był w pistolet skradziony z magazynów wojskowych. Broń dostarczył mu jego polityczny kompan Clive Derby- -Lewis, wówczas zasiadający z ramienia Partii Narodowej w południowoafrykańskim parlamencie, gdzie uważano go za skrajnego rasistę. Hani stał przed domem. Wyjątkowo nie było przy nim ochroniarza. Dał mu wolne. Jak wynika z zeznań, Waluś strzelił Haniemu w brzuch i głowę, po czym jeszcze dwukrotnie w skroń. Po zabójstwie wsiadł do samochodu i odjechał. Dziesięć minut później zatrzymała go policja. Z zeznań wynika, że zabójstwo zgłosiła kobieta, która była świadkiem wydarzeń – pisał Brzozowski.

Choć od wydarzeń z kwietnia 1993 roku minęły już 24 lata, to pamięć o Walusiu i jego czynach jest wciąż obiektem bardzo gorących dyskusji, zarówno w RPA, jak i w Polsce. W Republice Południowej Afryki Partia Komunistyczna jest wciąż bardzo ważnym graczem na scenie politycznej, a Hani jest jednym z jej „ojców ideowych”. W Polsce w pamięć o Januszu Walusiu włączyły się środowiska kibicowskie. 

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook