Jedynie prawda jest ciekawa


Janem Pawłem II w PiS. Prezydent Gdańska apeluje o gościnność dla imigrantów

12.06.2017

Wszystkie chwyty dozwolone. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz po raz kolejny atakuje rządową politykę w sprawie imigrantów. Słynny, znany między innymi za sprawą mieszkań, których zapomniał wpisać do oświadczenia majątkowego samorządowiec aby uderzyć w PiS postanowił użyć cytatów ze Św. Jana Pawła II. I nie przeszkadzał mu w tym fakt, że kilka tygodni temu szedł na czele organizowanego przez skrajną, antykościelną lewicę Marszu Równości.

Paweł Adamowicz to dzisiaj jeden z najgłośniejszych „obrońców demokracji” w Polsce. Jednym z jego ulubionych tematów stali się imigranci (przez niego zwani zazwyczaj „uchodźcami”). Związany z PO polityk wygłasza co jakiś czas proimigranckie odezwy. W zeszłym roku stworzył nawet „pierwszą w Polsce Radę Imigrantów”, w której znaleźli się „Czeczenka, Ukrainiec, Rosjanin, Niemiec, Palestyńczyk, Syryjczyk i Tunezyjczyk. 

Prowadzony za miejskie pieniądze portal gdansk.pl piał z zachwytu: „Dzieli ich wiek, pochodzenie, wykształcenie, religia, odcień skóry, akcent. Łączy to, że mieszkają w Gdańsku i chcą tu żyć, pracować, wychowywać dzieci.”

Dzisiaj, w dniu, gdy do prasy przeciekły groźby urzędników Komisji Europejskiej, którzy chcą karać Polskę, Węgry i Czechy za brak zgody na relokację muzułmańskich imigrantów, Adamowicz wydał kuriozalne oświadczenie. Formalnie odnosi się ono do 30. rocznicy homilii wygłoszonej w Gdańsku przez Jana Pawła II. 

„Przypominamy wypowiedziane wtedy słowa, które papież pozostawił nam w darze: „Jeden drugiego brzemiona noście.” To krótkie zdanie było dla nas przed laty znakiem nadziei. Nadziei na zwycięstwo „Solidarności” pod przywództwem Lecha Wałęsy i sprawy polskiej wolności, co wypełniło się w 1989 roku, w wyborach 4 czerwca.

Dzisiaj te słowa są dla nas przede wszystkim wezwaniem do międzyludzkiej solidarności. „Jeden… drugiego” – mówił papież i dodawał, że człowiek nie jest sam, że: „żyje z drugim, przez drugich, dla drugich”. A skoro „brzemię, to brzemię niesione razem” – oświadcza Adamowicz. 
Chodzi oczywiście o imigrantów. 

„Powracamy więc do tego przesłania sprzed trzech dekad, by zwrócić się do wszystkich z apelem: budujmy mosty a nie mury, nie odmawiajmy dialogu, a w geście solidarności podajmy dłoń potrzebującym, dyskryminowanym, wykluczonym, a także tym, którzy uciekając przed wojną i głodem, szukają u nas elementarnego wsparcia. Jest to tym ważniejsze w sytuacji w której znalazł się świat i setki tysięcy ludzi potrzebujących naszej pomocy – nie bądźmy obojętni na prośby Episkopatu Polski o utworzenie korytarzy humanitarnych, które uratowałyby życie i zdrowie dziesiątkom naszych bliźnich w Syrii. Niezależnie od rasy, koloru skóry czy też religii bliźnim jest drugi człowiek” – czytamy w oświadczeniu. 

Z dalszej części Adamowiczowego przesłania możemy dowiedzieć się, dlaczego PiS jest zły. 

„Demonstrowanie obojętności, a nawet wrogości pod przykrywką troski o bezpieczeństwo narodu to zła droga – wiodąca na pustynię wzajemnej nieufności i podziałów między ludźmi. Zamiast odwracać się i uciekać od prawdziwych wyzwań naszych czasów – politycznych, społecznych i humanitarnych – podejmijmy kroki, by się z nimi zmierzyć. (…) Można odnieść wrażenie, że papież odnosi się do dzisiejszego kryzysu humanitarnego i najwłaściwszej na te zjawiska reakcji mówić do nas: „Spojrzeć w oczy drugiego człowieka i zobaczyć w nich nadzieje oraz niepokoje brata czy siostry to odkryć sens solidarności”. My mieszkańcy Miasta Wolności i Solidarności jesteśmy szczególnie predestynowani do okazania ludzkiej solidarność. Nie pozostawajmy ślepi i głusi na wołania o pomoc tych, których życie jest zagrożone” – prosi prezydent Gdańska. 

Przypomnijmy, że w maju odwołujący się dziś do słów Papieża i oświadczeń Episkopatu Polski Adamowicz występował na Marszu Równości, organizowanym przez środowiska LGBTQ i skrajnych lewaków. 

- Moja obecność na tym marszu jest zgodna z moim chrześcijaństwem, moim katolicyzmem – mówił wówczas ze sceny. - Bo chrześcijaństwo łączy, nie dzieli! Wyście mnie zaprosili, ja nie mogłem nie przyjść na ten marsz. Gdańsk to miasto wolności, miasto Solidarności! 

Geje, lesbijki i inni uczestnicy wydarzenia przyjęli te słowa z entuzjazmem, skandując „Paweł, Paweł”…

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 2. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 3. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 6. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 8. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook