Jedynie prawda jest ciekawa


Jan Paweł II obecny w naszych myślach i działaniach

01.05.2012

Jan Paweł II jest obecny w naszych myślach i działaniach. Powstające Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" świadczy o naszej woli, by utrwalać i rozwijać jego dziedzictwo - mówił kard. Stanisław Dziwisz we wtorek przed mszą św. w Łagiewnikach.

Msza polowa na dziedzińcu budowanego Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach była głównym punktem obchodów pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II.      

Wzięli w niej udział wierni oraz uczestnicy I Diecezjalnej Pielgrzymki Ludzi Pracy. W homilii kard. Dziwisz nawoływał do inspirowania się ideałami Jana Pawła II, jego postawą służby Bogu i człowiekowi oraz jego nauką społeczną, dotyczącą m.in. szanowania ludzi pracy.      

"Wielkość Jana Pawła II polega na tym, że będąc człowiekiem głębokiej wiary i modlitwy, stawiając Boga w centrum swojej egzystencji, zafascynowany postacią Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii, oddał się do dyspozycji Kościołowi, a jego życie przyjęło kształt służby człowiekowi i światu" - powiedział w homilii kard. Dziwisz.      

Jak podkreślił: "Głębokie doświadczenie Boga i spraw Bożych złączyło się w osobie Jana Pawła II z tytaniczną działalnością". "Kierował Kościołem, ubogacał jego życie i refleksję swoim rozległym nauczaniem, zajmował się wielkimi problemami współczesnego świata. Możemy więc mówić o specyficznej mistyce Jana Pawła II. Jest to mistyka apostoła, mistyka służby, w centrum której są równocześnie sprawy Boga i człowieka. Jego świętość wyrażała się w głębokim zjednoczeniu z Bogiem i jednoczesnej służbie oraz odpowiedzialności za losy Kościoła i świata" - mówił kardynał.

Kardynał przypomniał, że "Jan Paweł II bronił ludzi pracy przed wyzyskiem, niezależnie od tego, w jakim systemie ten wyzysk miał miejsce". "Jeżeli chcemy pozostać wierni dziedzictwu myśli i ducha błogosławionego Papieża, powinniśmy pozostać wrażliwi na problemy i potrzeby ludzi pracy. (...) Nie zapominajmy, że stale zbyt wysoka liczba ludzi w naszym kraju pozostaje bez pracy. Ten problem dotyka również ludzi młodych, którym nie daje się szansy, by wnosili swój wkład w życie społeczeństwa i równocześnie realizowali swoje życiowe zamierzenia. Trzeba przez mądre prawa wspomagać przedsiębiorców, by mogli otwierać nowe zakłady, a nie zamykać, by mogli tworzyć nowe miejsca pracy" - mówił kardynał.      

Zwrócił także uwagę, "że niekiedy zbyt łatwo zwalnia się ludzi z pracy, nie biorąc pod uwagę negatywnych dla pracownika konsekwencji takich decyzji, często dyktowanych chęcią większego zysku". "Człowiek ma również prawo do godziwej zapłaty za wykonywaną pracę, by mógł utrzymać siebie i swoją rodzinę. Ma również prawo do słusznego wypoczynku" - wskazywał. Podkreślał również, że "dzisiaj, kiedy stawiamy czoło nowym problemom, nowym wyzwaniom, potrzeba nam zespolić siły i budować świat bardziej sprawiedliwy, bardziej solidarny, bardziej ludzki, a więc bardziej Boży".       

Kardynał przypomniał wkład Jana Pawła II w zmiany, jakie się dokonały w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. "Dzisiaj dziękujemy za dar życia w wolnej Ojczyźnie. Ale ten dar jest równocześnie zadaniem. Powinniśmy zdobywać przede wszystkim wolność wewnętrzną, wolność od zniewoleń, którym sami ulegamy. Powinniśmy cierpliwie budować i umacniać więzi społeczne, klimat zaufania oraz wzajemnego szacunku między ludźmi należącymi do odmiennych środowisk politycznych, ale pragnących tworzyć i pomnażać dobro wspólne" - nawoływał metropolita, wskazując jednocześnie potrzebę solidarności z ubogimi i potrzebującymi pomocy.       

Po mszy w Łagiewnikach odbędzie się koncert orkiestry dętej Kopalni Soli w Wieliczce, a o godz. 18 ewangelizacyjny koncert dziękczynny, w którym wystąpią m.in.: zespół "Kanaan", Paweł Bębenek z Przyjaciółmi oraz Maria Krawczyk z zespołem "Małe Ważne Sprawy". Pod Oknem Papieskim o godz. 15 wystąpi Dziecięcy Zespół Góralski "Zawaternik", a o godz. 18 w Filharmonii Krakowskiej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w koncercie "Santo Subito! - Tańce Polskie".      

Z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II na stronie internetowej krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego prezentowane są niepublikowane dotąd w internecie zdjęcia Karola Wojtyły - jako kleryka, biskupa krakowskiego i papieża, a także list kardynała Wojtyły do alumnów udających się na przymusową służbę wojskową. "Zdjęcia pochodzą ze zbiorów archiwum seminaryjnego i są jego własnością" - poinformował PAP redaktor strony internetowej seminarium Tomasz Jarosz.       

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane przez metropolitę krakowskiego kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 r. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Centrum ma służyć upamiętnieniu osoby Jana Pawła II i upowszechnieniu jego nauczania poprzez działalność naukową, religijną i społeczną.       

Centrum budowane jest na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował późniejszy papież Karol Wojtyła. W pobliżu znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 

PAP

[fot.PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook