Jedynie prawda jest ciekawa


Jaki: wszyscy mieszkańcy stolicy mają prawo nazywać się warszawiakami

27.04.2018
1270jakiwarszawiaki
Jaki: wszyscy mieszkańcy stolicy mają prawo nazywać się warszawiakami

Rafał Trzaskowski (PO) sugeruje, że mieszkańcy Warszawy, którzy się w niej urodzili są lepsi; moim zdaniem wszyscy, którzy związali swe losy ze stolicą, mają prawo nazywać się warszawiakami - powiedział w piątek Patryk Jaki. Podkreślił, że on nie będzie dzielił mieszkańców stolicy na kategorie.

Jaki - polityk Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy - został w czwartek zaprezentowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jako kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

Rozpoczynając poranny briefing, Jaki podziękował warszawiakom za wszystkie głosy wsparcia, które otrzymuje i które pozwoliły mu ubiegać się o urząd prezydenta Warszawy. "Jest to dla mnie wielki zaszczyt i będę starał się spokojnie, w sposób wyważony przedstawić propozycje tego, w jaki sposób Warszawa powinna się rozwijać" - podkreślił.

Jaki powiedział, że "bardzo go zasmuciły" słowa kandydata PO i Nowoczesnej na prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

"Od pierwszego momentu, w którym (Trzaskowski) usłyszał, kto będzie jego kontrkandydatem, po pierwsze zaczął wielokrotnie podkreślać i chwalić się tym, że to on urodził się w Warszawie i z jakiegoś powodu jest lepszy, po drugie, zaczął mówić w sposób pogardliwy +witamy w takim razie w Warszawie+, mimo że bardzo dobrze wie, że prawie dekadę tutaj mieszkam" - powiedział Jaki.

Według niego, wypowiedzi Trzaskowskiego sugerują, że w Warszawie są dwie kategorie ludzi. "Są ludzie, którzy urodzili się w Warszawie i są z jakiegoś powodu lepsi i są ludzie, którzy, tak jak ja i wielu mieszkańców, moich sąsiadów, którzy przyjechali z Podlasia, mieszkają tutaj 20 lat, założyli rodzinę, prowadzą firmy i z jakiegoś powodu mają być gorsi" - mówił Jaki.

Stwierdził, że musi stanąć w obronie tych wszystkich ludzi, którzy mieszkają w Warszawie, ale się w niej nie urodzili. "Moim zdaniem wszyscy ludzie, bez względu na to, czy urodzili się w Warszawie, czy związali swoje losy właśnie ze stołecznym miastem, mają prawo nazywać się warszawiakami. Rafał Trzaskowski nie musi ich uczyć, jak żyć w Warszawie" - powiedział Jaki.

Zadeklarował również, że jeśli zostanie prezydentem stolicy, nie będzie dzielił mieszkańców Warszawy "na żadne kategorie", a wszyscy warszawiacy będą mieli "dokładnie takie same prawa". "Chciałbym też, żeby Rafał Trzaskowski zadeklarował, co w takim razie ma zamiar zrobić z tymi mieszkańcami Warszawy, którzy nie urodzili się w tym mieście, ale mieszkają tutaj po 30, 40 lat i mają tu swoje rodziny już któreś pokolenia, co on ma zamiar zrobić z takimi ludźmi, skoro uważa ich za gorszych?" - pytał Jaki.

"Jeszcze raz chcę zaapelować, żebyśmy nie dzielili warszawiaków na lepszych i gorszych. Uważam, że wszyscy ludzie, którzy mieszkają w Warszawie są warszawiakami, a nie tylko ci, o których z atencją mówi Rafał Trzaskowski, wspominając o tym, że urodzili się w Warszawie" - podkreślił Jaki.

Po ogłoszeniu w czwartek kandydatury Jakiego, Trzaskowski zareagował zamieszczając na portalach społecznościach dwa krótkie filmy. "Witam w Warszawie, panie Patryku" - rozpoczął swój materiał Trzaskowski, który postawił też Jakiemu 11 pytań m.in. o wsparcie dla Parady Równości, programu in vitro i edukacji seksualnej, delegalizację ONR, obniżki tzw. janosikowego i ustawę reprywatyzacyjną.

Pytany, kiedy pojawią się pierwsze propozycje programowe dla Warszawy, Jaki powiedział, że "program praktycznie jest dopięty do końca". "Będziemy konsekwentnie, krok po kroku, przedstawiali elementy programowe, pokażemy, że Warszawa może być inna" - mówił Jaki.

Podkreślił, iż jest przekonany, iż każdy, kto pójdzie do wyborów, będzie miał dwie możliwości: albo stanąć po stronie kontynuacji administracji Hanny Gronkiewicz-Waltz, którą według niego gwarantuje Rafał Trzaskowski, albo wybrać uczciwe, spokojne i przyjazne dla wszystkich warszawiaków miasto.

Dopytywany, czy nie uważa, że jego opinia, iż Trzaskowski to kontynuacja polityki Hanny Gronkiewicz-Waltz, to "pułapka", biorąc pod uwagę, że obecna prezydent Warszawy wygrała w stolicy trzy razy, powiedział: "Jestem przekonany i to (moja) kampania pokaże, że Warszawą można zarządzać lepiej i będziemy to pokazywać krok po kroku w kampanii".

(PAP)

autor: Edyta Roś, Anna Tustanowska


Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 7. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 8. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook