Jedynie prawda jest ciekawa


Jaki: uliczne protesty są dowodem na to, że Polska jest w pełni demokratyczna

28.07.2018
1270jakiprotesciaki
Jaki: uliczne protesty są dowodem na to, że Polska jest w pełni demokratyczna

Odbywające się na ulicach protesty są dowodem na to, że państwo polskie jest w pełni demokratyczne, a służby wykazują się dużą tolerancją wobec protestujących - powiedział dziennikarzom w sobotę wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Jaki został zapytany o protesty przeciwników zmian w sądownictwie, które odbyły się ostatnich dniach. Protestujący krytykowali podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze.

"To jest tak, że nie ma rozwiązań, które byłyby idealne. Ale co do jednego jestem przekonamy, że reforma jest potrzebna. To zdanie podziela większość Polaków" - ocenił Jaki. Jego zdaniem po 1989 r. wszystkie rządy "bały się dotknąć wymiaru sprawiedliwości". "Nasz pierwszy rząd w latach 2005-2007 również praktycznie nie podejmował żadnych reform związanych z sądownictwem, mimo że byliśmy wtedy krytykowani bardzo mocno za otwieranie zawodów prawniczych. Ale uznaliśmy: +nie, zostawmy to, może środowisko sobie poradzi+. No i co? Minęło prawie 10 lat i ciągle stoimy w tym samym miejscu - te same twarze, te same problemy. Dlatego przychodzi taki moment, w którym musimy powiedzieć: +trzeba zrobić inaczej+" - podkreślił.

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości wymiar sprawiedliwości w Polsce "jest bardzo drogi", sędziów więcej niż w Polsce jest tylko w Niemczech, a mimo to - ocenił - na wyroki czeka się bardzo długo. "Dlatego (reformę) trzeba kiedyś zacząć. A wszyscy mamy świadomość, że jest to proces rozłożony na wiele lat" - powiedział.

Jak ocenił Jaki, odbywające się na ulicach protesty są dowodem na to, że w Polsce demokracja ma się dobrze. "Widzicie państwo, że można swobodnie demonstrować. Uważam, że służby wykazują się bardzo dużą tolerancją wobec osób, które państwo widzieli. To pokazuje, że państwo jest w pełni demokratyczne. Te wszystkie informacje, które są przekazywane na Zachód, są po prostu nieprawdziwe" - zaznaczył. Podkreślił, że PiS nigdy nie ukrywał, że jednym z najważniejszych zadań tej formacji jest reforma wymiaru sprawiedliwości. (PAP)

autorka: Iwona Żurek, fot. PAP/Tomasz Gzell


Warto poczytać

 1. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 2. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 3. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 4. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 5. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 6. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook