Jedynie prawda jest ciekawa


Jaki: uliczne protesty są dowodem na to, że Polska jest w pełni demokratyczna

28.07.2018
1270jakiprotesciaki
Jaki: uliczne protesty są dowodem na to, że Polska jest w pełni demokratyczna

Odbywające się na ulicach protesty są dowodem na to, że państwo polskie jest w pełni demokratyczne, a służby wykazują się dużą tolerancją wobec protestujących - powiedział dziennikarzom w sobotę wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Jaki został zapytany o protesty przeciwników zmian w sądownictwie, które odbyły się ostatnich dniach. Protestujący krytykowali podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze.

"To jest tak, że nie ma rozwiązań, które byłyby idealne. Ale co do jednego jestem przekonamy, że reforma jest potrzebna. To zdanie podziela większość Polaków" - ocenił Jaki. Jego zdaniem po 1989 r. wszystkie rządy "bały się dotknąć wymiaru sprawiedliwości". "Nasz pierwszy rząd w latach 2005-2007 również praktycznie nie podejmował żadnych reform związanych z sądownictwem, mimo że byliśmy wtedy krytykowani bardzo mocno za otwieranie zawodów prawniczych. Ale uznaliśmy: +nie, zostawmy to, może środowisko sobie poradzi+. No i co? Minęło prawie 10 lat i ciągle stoimy w tym samym miejscu - te same twarze, te same problemy. Dlatego przychodzi taki moment, w którym musimy powiedzieć: +trzeba zrobić inaczej+" - podkreślił.

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości wymiar sprawiedliwości w Polsce "jest bardzo drogi", sędziów więcej niż w Polsce jest tylko w Niemczech, a mimo to - ocenił - na wyroki czeka się bardzo długo. "Dlatego (reformę) trzeba kiedyś zacząć. A wszyscy mamy świadomość, że jest to proces rozłożony na wiele lat" - powiedział.

Jak ocenił Jaki, odbywające się na ulicach protesty są dowodem na to, że w Polsce demokracja ma się dobrze. "Widzicie państwo, że można swobodnie demonstrować. Uważam, że służby wykazują się bardzo dużą tolerancją wobec osób, które państwo widzieli. To pokazuje, że państwo jest w pełni demokratyczne. Te wszystkie informacje, które są przekazywane na Zachód, są po prostu nieprawdziwe" - zaznaczył. Podkreślił, że PiS nigdy nie ukrywał, że jednym z najważniejszych zadań tej formacji jest reforma wymiaru sprawiedliwości. (PAP)

autorka: Iwona Żurek, fot. PAP/Tomasz Gzell


Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 6. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook