Jedynie prawda jest ciekawa


Jak rozmawiać ze świadkami Jehowy? Zakonnik udziela prostych rad

07.06.2018
LeonKnabit-TargiKsiazkiwKrakowie
Jak rozmawiać ze świadkami Jehowy? Zakonnik udziela prostych rad

Na łamach portalu Fronda.pl ukazał się autorski artykuł o. Leona Knabita, w którym kaznodzieja skupia swą uwagę na świadkach Jehowy oraz prowadzeniu z nimi dyskusji.

Duchowny na samym początku wspomina o wrogim podejściu wielu ludzi do świadków Jehowy. O. Knabit zachęca do większego szacunku wobec osób, których poglądy mogą się różnić od naszych. Jednocześnie zaznacza, że konfrontacja nauki Kościoła Katolickiego z nauką świadków Jehowy stanowi „problem”.

Benedyktyn zwraca szczególną uwagę na wiedzę religijną członków tego związku wyznaniowego, często większą od wielu świeckich katolików, a nawet i od księży.

O. Knabit chwali przede wszystkim dobrą znajomość Pisma Świętego i umiejętność posługiwania się jego cytatami, dzięki którym są w stanie wygrywać większość dyskusji. Duchowny podkreśla także, że społeczność świadków Jehowy jest nieliczna, jednak dobrze wychowana, czego nieraz brakuje w katolickich domach.

Przy okazji jednak o. Knabit przypomina, świadkowie Jehowy są często nastawieni zbyt "ofensywnie", są też niechętni do prowadzenia pogłębionej dyskusji na tematy, które sami narzucają. Dlatego też często starają się zmienić tematykę toczącego się dialogu. Odpowiedzią na takie prowadzenie wymiany zdań ma być pozostanie przy jednym temacie, po to, aby zobaczyć "dokąd się jeszcze zgadzamy". 

Sami świadkowie Jehowy, tak "obeznani w tradycji", mają problem z odpowiedziami na najprostsze pytania dotyczące ich własnej historii. Ich związek wyznaniowy pochodzi z połowy XIX wieku, natomiast kanon ksiąg świętych, do których zwykle odnoszą się świadkowie Jehowy, ukształtował się w XVI wieku.  

Żywsza dyskusja, w trakcie której to my zadajemy pytania, ma także być sposobem na wygranie ze świadkami Jehowy wymiany zdań. 

Kaznodzieja podaje przykład swojego osobistego doświadczenia, które miało miejsce podczas lekcji religii w Tyńcu. Temat rozważań dotyczył słów z Ewangelii Św. Mateusza: "Nikogo na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem, jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie" (Mt 23,9).

- Zaczęli mówić: „Ojciec Leon, ojciec Paweł, ojciec proboszcz, a w Piśmie Świętym jest powiedziane: Nikogo nie nazywajcie ojcem, prawda. Macie tylko jednego ojca, który jest w Niebie (Mt 23,9). Więc ja zapytałem: „Czy w ogóle nikogo nie wolno nazywać ojcem? Absolutnie”. „Tak, nikogo, bo Pismo Święte tak powiedziało. Pisma trzeba słuchać”. ”Dobrze, ale dzieci mówią „ojcze”, „tatusiu”. Im wolno?”. „Tak, bo on je spłodził”. Na co ja mówię: „No, ale jak nikogo, to nikogo. Ale jeśli chcecie, to są rozmaite rodzaje płodzenia. Można też i duchowo. Święty Paweł mówi wyraźnie: choćbyście bowiem mieli dziesiątki tysięcy wychowawców w Chrystusie, nie macie wielu ojców, ja to właśnie przez Ewangelię zrodziłem was w Chrystusie Jezusie (1 Kor 4,15). A więc jest ojcostwo duchowe”. To zaczęli szukać w Piśmie Świętym. Odnaleźli w Biblii Tysiąclecia i wtedy powiedzieli: „To my będziemy musieli się starszych zapytać”. Czyli ich wiedza tutaj już nie sięgała - przypomina o. Knabit. 

Duchowny zaleca także, by w rozmowie z wyznawcami kultu Jehowy prowadzić taktyczną wymianę zdań i nigdy nie dać się wytrącić z równowagi. Dodał również, by pogłębiać swoją świadomość religijną i życie według nauk Chrystusa. To bowiem mają być klucze do prowadzenia skutecznej dyskusji ze świadkami Jehowy.

JD/ fronda.pl

fot. wikimedia commons

Warto poczytać

 1. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 2. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 3. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 4. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 5. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 6. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 7. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 8. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook