Jedynie prawda jest ciekawa


Jak Michnik z kolegami niszczą wolność słowa

03.10.2011

„Przygotowany przez nas raport przedstawia środowiska i osoby, które przyczyniają się do ograniczenia wolności słowa i skarlenia polskiej opinii publicznej” – informuje Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza.

Stowarzyszenie przygotowało raport dotyczący wolności słowa w Polsce – dowiedział się portal Stefczyk.info. Dokument zostanie zaprezentowany w środę w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Raport został przygotowany na zlecenie Stowarzyszenia PJN. Dokument powstał, ponieważ wiele osób jest zaniepokojonych stanem wolności słowa w Polsce. Opisujemy przykłady, które świadczą, że wolności tej jest coraz mniej – mówi portalowi Stefczyk.info Teresa Bochwic, ze Stowarzyszenia.

Dokument przygotowany przez organizację liczy kilkadziesiąt stron. Poprzedzony jest wstępem. Stowarzyszenie zaznacza w nim, że wolność słowa jest podstawowym prawem obywatela. Od kilku lat jest ona jednak ograniczana na różne sposoby, zarówno przez władze państwowe i sądy, jak i przez główne media, a nawet dziennikarzy, sprzyjających władzy” – piszą autorzy. Przytaczają wyniki badań opinii publicznej z lipca 2011. „43 proc. Polaków uważa wolność słowa w Polsce za zagrożoną – informuje Stowarzyszenie. Odczucia respondentów zdają się być uzasadnione. U progu bieżącej kampanii wyborczej rządząca partia otrzymała około 4 razy więcej miejsca na antenie finansowanej z powszechnego abonamentu telewizji publicznej niż partie opozycyjne – czytamy w raporcie.

We wstępie wymienione są przykłady „z ostatnich tygodni”, które pokazują „stosunek rządzących dziś Polską do ochrony wolności słowa i wyrażania opinii”. Wśród nich znalazł się m.in. wyrok sądu ws. broszury PO „Polska w budowie”, który zakazał opozycji krytyki jej treści, odmowa emisji spotów wyborczych przez prywatne media, poturbowanie przez policję posłów, składających kwiaty przed tablicą pamiątkową w rocznicę katastrofy smoleńskiej, czy atak Bronisława Komorowskiego na wojskowego kapelana za jego kazanie. To znaczące incydenty. Nie jest zagwarantowany w praktyce równy dostęp podmiotów do informowania o działalności społecznej i politycznej – zaznaczają autorzy raportu.

Pierwszą część dokumentu Stowarzyszenie kwituje stwierdzeniem, że „Raport przedstawia środowiska i osoby, które przyczyniają się do ograniczenia wolności słowa i skarlenia polskiej opinii publicznej”. Wstęp zostanie przetłumaczony na kilka języków. Już ta część dokumentu powinna zaalarmować odbiorców – uważa Teresa Bochwic.

Pozostała część dokumentu podzielona jest na rozdziały. Dotyczą one m.in. przepisów umożliwiających skazywanie na więzienie za słowo, działań władz zmierzających do ograniczenia wolności słowa, czy monopolizacji rynku medialnego przez jedną opcję światopoglądową. W raporcie znajdują się również przykłady dziennikarzy, którzy wzmacniają niszczenie swobodnej wymiany myśli w Polsce. Jeden z rozdziałów poświęcony jest licznym manipulacjom w środkach masowego przekazu. Każdy rozdział zilustrowany jest kilkoma przykładami. Mamy bogaty materiał źródłowy – informuje Teresa Bochwic.

Raport przygotowany przez Stowarzyszenie PJN wieńczy aneks, w którym znajduje się wykaz pozwów wytaczanych krytykom przez Adama Michnika oraz koncern Agora. Część z nich wytoczona została za wygłaszanie nieprzychylnych opinii. W zestawieniu znalazło się ponad 20 procesów wytoczonych przez Michnika i koncern.

Prezentacja Raportu Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza odbędzie się w środę, 5 października 2011 o godzinie 12:00 w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ulicy Marszałkowskiej 7.

Stanisław Żaryn

[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 25.09.2018

  RPO walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 2. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 3. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 4. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 5. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 6. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook