Jedynie prawda jest ciekawa


"Nasze siły zbrojne podnoszą się z kolan, pomimo wściekłego ataku PO"

21.11.2017
1270mon
"Nasze siły zbrojne podnoszą się z kolan, pomimo wściekłego ataku PO"

Pomimo tego wściekłego ataku Platformy Obywatelskiej, Polska i nasze siły zbrojne podnoszą się z kolan; stajemy się wiarygodnym sojusznikiem i partnerem - powiedział we wtorek PAP szef komisji obrony narodowej Michał Jach (PiS). Według niego Platformą kieruje "obłęd" związany z szefem MON.

W Sejmie spotkał się we wtorek powołany przez Platformę zespół śledczy ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa. Jego gościem był Janusz Onyszkiewicz, były dwukrotny minister obrony narodowej (w latach 1992-1993 i 1997-2000). Ocenił on m.in., że polityka PiS i działania szefa MON Antoniego Macierewicza "bardzo współgrają z rosyjską wizją walki", co uznał za "niesłychanie niepokojące".

Zgodził się z oceną sytuacji w Polsce, którą zawarł w ostatnio na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Onyszkiewicz wskazywał m.in. na "niemalże całkowity zanik wiarygodności Polski jako partnera przewidywalnego, rzetelnego", mówił też o "dramatycznie" złych stosunkach polsko-ukraińskich. Poseł PO Cezary Tomczyk krytykował z kolei obecnego Macierewicza za odejście z wojska wielu doświadczonych dowódców, "rozbrojenie i zatrzymanie modernizacji polskiej armii", "zniszczenie" 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, a także finansowanie Wojsk Obrony Terytorialnej kosztem innych formacji sił zbrojnych, w tym marynarki wojennej i sił specjalnych.

Z taką oceną działalności obecnego ministra obrony nie zgadza się Michał Jach (PiS). "Pomimo tego wściekłego ataku Platformy Obywatelskiej Polska i nasze siły zbrojne podnoszą się z kolan; stajemy się wiarygodnym partnerem i sojusznikiem" - podkreślił poseł w rozmowie z PAP. Jak mówił, świadczy o tym chociażby jego ostatnia wizyta w kwaterze głównej NATO w Brukseli. "Wszyscy rozmawiają z nami jak z wartościowymi partnerami. Pytają się +jak wy to widzicie?+, traktują nas jak bardzo odpowiedzialnego partnera w NATO" - przekonywał Jach.

Zwrócił uwagę, że Antoni Macierewicz jest najbardziej krytykowanym przez Platformę ministrem w rządzie Beaty Szydło. "To, co posłowie PO wygadują o ministerstwie, o zmianach tam zachodzących, to jakieś horrendum, dla mnie niezrozumiałe. Tego nie da się wytłumaczyć niczym innym, jak jakimś obłędem" - ocenił polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Jego zdaniem obecnie, po raz pierwszy od 1989 roku, wojsko polskie zaczyna się rozwijać, a nie zwijać, jak to miało miejsce w poprzednich latach. "Zarzuty, które stawia PO nijak się mają do rzeczywistości. To Platforma przez 8 lat swoich rządów doprowadziła do całkowitego rozkładu sił zbrojnych, pod względem finansowym, operacyjnym, szkoleniowym i strukturalnym" - dowodził Jach.

Zauważył, że zdarzało się, iż niektórzy zawodowi żołnierze musieli korzystać z pomocy socjalnej, ponieważ ich zarobki były tak niskie. "Nie wiem, czy jest gdzieś armia w Europie, w której dzieją się takie rzeczy" - dodał poseł PiS.

Podkreślił, że ze smutkiem przyjmuje krytykę Janusza Onyszkiewicza, który - w jego ocenie - też niewiele zrobił dla polskiego wojska. "Kiedy on był ministrem obrony, siły zbrojne również nie wyglądały i nie funkcjonowały tak, jak byśmy tego oczekiwali" - mówił Jach.

Pytany o ocenę niedzielnego wpisu na Twitterze Donalda Tuska, uznał że takich słów mógł użyć jedynie ktoś, kto źle życzy Polsce. "Platforma donosi na Polskę do wszystkich możliwych instytucji międzynarodowych. To przypomina najgorsze czasy historii - całkowitego upadku Rzeczypospolitej Polskiej" - ocenił szef komisji obrony.

Tusk napisał w niedzielę na Twitterze: "Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie". Post ten spotkał się z ostrą krytyką polityków obozu rządzącego, którzy uznali go za bezprecedensowy, sprzeczny z polską racją stanu i prawem UE. "Donald Tusk jako szef Rady Europejskiej nic dla Polski nie zrobił. Dzisiaj, wykorzystując swoje stanowisko do ataku na polski rząd, atakuje Polskę" - w ten sposób szefowi Rady Europejskiej odpisała w niedzielę premier Beata Szydło.

(PAP)

autor: Marta Rawicz

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/mjr Robert Siemaszko(CO MON)

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook