Jedynie prawda jest ciekawa


Jacek Sasin: Sejm to nie jest Hyde Park

25.01.2017

Sejm to nie jest Hyde Park, to nie jest miejsce, gdzie każdy może przyjść i pleść, co mu ślina na język przyniesie - stwierdził w środę poseł PiS Jacek Sasin. Dodał, że jest zwolennikiem tego, aby regulamin sejmowy bardziej precyzyjnie określał zasady pracy w parlamencie.

Poseł PO Michał Szczerba poinformował we wtorek, że dotarł do dokumentów, które wskazują, że marszałek Sejmu chce zmienić Regulamin Sejmu, m.in. planuje wprowadzić możliwość zgłaszania w Sejmie wniosków formalnych tylko przez przewodniczących klubów i kół poselskich oraz wprowadzić kary finansowe dla posłów za wystąpienia nie na temat. 

Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka zapewnił w środę w rozmowie z PAP, że na tę chwilę Kancelaria Sejmu nie dysponuje projektem zmian w Regulaminie Sejmu, a trwają jedynie wewnętrzne analizy. Sasin zapytany w Sejmie przez dziennikarzy powiedział, że trudno mu oceniać zmiany w regulaminie Sejmu, bo ich obecnie nie ma, nie zaprezentowano jeszcze propozycji. Dodał, że "na razie mamy do czynienia z informacjami medialnymi", do których trudno się odnieść. 

Poseł PiS zaznaczył także, że jest zwolennikiem tego, żeby regulamin sejmowy bardziej precyzyjnie określał zasady pracy w parlamencie, bo - według niego - dotychczasowe zapisy były bardzo mocno nadużywane przez posłów opozycji. W jego ocenie pytania, czy wnioski formalne, często nie spełniały wymogów regulaminu i "dezorganizowały" pracę Sejmu. Na pytanie, czy powinno się wprowadzić kary za wypowiedzi nie na temat, Sasin stwierdził: "Sejm to nie jest Hyde Park, to nie jest miejsce, gdzie każdy może przyjść i pleść, co mu ślina na język przyniesie". "Mamy określony porządek obrad, określone punkty są analizowane i w ramach tych punktów są przewidziane wypowiedzi parlamentarzystów, pytania, wnioski formalne" - mówił poseł PiS. 

Według niego "jeśli ktoś Sejm traktuje, jako miejsce, gdzie może się na każdy temat publicznie wypowiedzieć, to nie jest to dobry odbiór tego, co w parlamencie się powinno dziać". Sasin był także pytany, czy dobrym pomysłem jest rozwiązanie, by wnioski formalne mogły być zgłaszane tylko przez przewodniczących klubów i kół poselskich. Odnosząc się do tego pomysłu, powiedział, że widział statystyki z tego roku, z których wynika, że jedna z partii opozycyjnych złożyła prawie 400 wniosków formalnych, a 80 proc. z nich "nie miało nic wspólnego" z takim wnioskiem w rozumieniu regulaminowym. "To pokazuje, że dzisiejszy model składania wniosków się nie sprawdził" - ocenił poseł PiS. 

Zdaniem Sasina "rzeczywiście należy oczekiwać, że przewodniczący klubu parlamentarnego, czy członek prezydium tego klubu, jest może lepiej przygotowany do tego, żeby taki wniosek skutecznie, zgodnie z prawem zgłosić". Poseł PiS pytany był również o wyrok Sądu Rejonowego w Suwałkach, który w ubiegłym tygodniu uniewinnił pięć osób obwinionych o zakłócenie otwarcia w tym mieście wystawy o gen. Władysławie Andersie, na którym obecna była m.in. ówczesna kandydatka PiS do Senatu Anna Maria Anders. Proces związany był z incydentem, do którego doszło 4 marca 2016 r. - ostatniego dnia kampanii wyborczej w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu obejmującym część województwa podlaskiego. Grupa osób protestowała wtedy przeciwko prowadzeniu kampanii wyborczej w takim miejscu. Były to osoby starsze, część z nich miała znaczki Komitetu Obrony Demokracji (KOD). Doszło do utarczek słownych. Sasin mówił, że "wyrok jest wyrokiem, w tym sensie go akceptujemy". 

"Niezależnie od tego oceniamy ten wyrok krytycznie, bo to jest rzeczywiście danie takiego sygnału, że wywoływanie politycznych awantur jest bezkarne" - dodał. Według posła PiS "to może otworzyć dzisiaj bramę do tego, żeby takich awantur było więcej". Dopytywany o uzasadnienie sądu, w którym wskazano, że było to spotkanie polityczne, na którym dopuszczalna jest taka forma protestu, Sasin stwierdził: "Ale nawet jeśli jest to spotkanie polityczne, to należy się na nim zachowywać w pewien sposób, który nie przekracza granic cywilizowanego zachowania".

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 6. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 7. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 8. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook