Jedynie prawda jest ciekawa


Ubecy zamordowali 167 żołnierzy. To jedna z największych tajemnic w historii antykomunistycznego podziemia

06.11.2017
flame06112017
Ubecy zamordowali 167 żołnierzy. To jedna z największych tajemnic w historii antykomunistycznego podziemia

- Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN wznowiło na Opolszczyźnie poszukiwania miejsc ukrycia szczątków żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego ps. Bartek. Specjalistom z IPN pomagają w pracy saperzy z Brzegu.

"2 listopada 2017 r. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji rozpoczęło kolejny etap prac poszukiwawczych mających na celu odnalezienie miejsc ukrycia szczątków żołnierzy Narodowy Sił Zbrojnych z Oddziału Henryka Flamego ps. Bartek. Aktualnie wraz z saperami z jednostki z Brzegu specjaliści IPN poszukują śladów, które pozwolą wytypować kolejne miejsca do przeprowadzenia prac archeologicznych" - poinformował IPN w poniedziałek.

Wiosną 2016 r. w pobliżu Starego Grodkowa pracownicy IPN odnaleźli i ekshumowali mogiłę, w której znajdowały się szczątki najprawdopodobniej partyzantów NSZ z oddziału "Bartka". Świadczyć o tym mogą znalezione charakterystyczne ryngrafy oraz wojskowe orzełki.

Równocześnie pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji prowadzą prace archeologiczne w dawnym majątku Scharfenberg nieopodal Łambinowic, gdzie w latach ubiegłych IPN odkrył "szczątki ludzkie w miejscu, które służyło za lokalne szambo".

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji przypomina, że "zbrodnia popełniona na żołnierzach z oddziału kpt. Henryka Flamego ps. Bartek to jedna z największych tajemnic powojennej historii podziemia antykomunistycznego".

We wrześniu 1946 r. grupa partyzantów została zwabiona w lasy na Opolszczyźnie, pod pozorem ewakuacji na Zachód. Ponad 160 żołnierzy, zgrupowanych nieopodal wsi Barut, Starego Grodkowa i dawnego majątku Scharfenberg, został uśpionych i wysadzonych w powietrze bądź rozstrzelanych. Ci, którzy przeżyli zostali dobici strzałem w tył głowy.

IPN poszukuje miejsc ukrycia szczątków żołnierzy Henryka Flamego od 2012 roku. (PAP).

autor: Maciej Puchłowski

edytor: Paweł Tomczyk

Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 3. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 4. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 5. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 6. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook