Jedynie prawda jest ciekawa


IPN apeluje do krewnych ofiar obławy augustowskiej

22.01.2015

IPN w Białymstoku ponowił apel do krewnych ofiar tzw. obławy augustowskiej, by zgłaszały się w celu pobrania materiału biologicznego do przyszłych badań porównawczych DNA. Pion śledczy białostockiego oddziału Instytutu prowadzi śledztwo dotyczące obławy.

Tzw. obława augustowska, to akcja, w której w lipcu 1945 r. z rąk sowieckich zginęło ok. 600 działaczy podziemia niepodległościowego.

Miejsce zbrodni i pochówku ofiar nie jest znane do dziś. Próbuje je ustalić białostocki oddział IPN.

Pobieranie materiału do badań DNA jest także częścią tego śledztwa. Jeśli w przyszłości uda się odnaleźć miejsce, gdzie spoczywają ofiary, zebrany materiał ma pozwolić na ich identyfikację.

Akcja pobierania takiego materiału do badań prowadzona jest od roku. Jak poinformował PAP w czwartek szef pionu śledczego IPN w Białymstoku Janusz Romańczuk, dotąd pobrano materiał porównawczy od 130 krewnych ofiar tej zbrodni, m.in. w Augustowie, Jaziewie, Gibach, Suwałkach, Sejnach i Sumowie.

Teraz IPN ponowił swój apel. Prosi o osobiste, w miarę możliwości, zgłaszanie się takich osób do siedziby IPN w Białymstoku, przy ul. Warsztatowej 1 A, tel. 85 6645790, w terminie do 30 czerwca.

Materiał jest pobierany tylko od osób, które wyrażą na to zgodę. Instytut podkreśla w komunikacie, że czynność ta jest całkowicie bezbolesna, polega na pobraniu wymazu z policzków. Zebrany materiał biologiczny zostanie przesłany do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Według dotychczasowych ustaleń Instytutu, od 10 do 25 lipca 1945 r. na terenie Suwalszczyzny została przeprowadzona przez Armię Czerwoną, zakrojona na wielką skalę obława w celu wyeliminowania zbrojnego, niepodległościowego podziemia oraz w celu pacyfikacji nieprzychylnych nastrojów miejscowej ludności.

Śledztwo formalnie dotyczy komunistycznej zbrodni przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu zabójstw w lipcu 1945 r., w nieustalonym miejscu, około 600-osobowej grupy obywateli polskich, zatrzymanych na terenie powiatów: augustowskiego, suwalskiego, sokólskiego (województwo podlaskie), podczas tzw. obławy augustowskiej, dokonanej przez żołnierzy Kontrwywiadu Wojskowego "Smiersz" III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

IPN wciąż szuka informacji, które mogłyby pomóc ustalić potencjalne miejsca śmierci osób zatrzymanych w czasie tej obławy. W ramach śledztwa zwracał się m.in. o pomoc prawną do Rosji, ale od tamtejszej Prokuratury Generalnej otrzymał odpowiedź, że realizacja polskich wniosków o pomoc prawną "nie wydaje się możliwa".

Jesienią ubiegłego roku Prokuratura Generalna nadała bieg wnioskowi o pomoc prawną skierowanemu do USA. Zawiera on prośbę o przeprowadzenie kwerendy we wskazanym, tamtejszym archiwum, w którym znajdować się mogą materiały dotyczące obławy augustowskiej.

PAP, lz

[fot:  wikimedia org]

Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 7. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 8. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook