Jedynie prawda jest ciekawa


"Idźcie swoją drogą, miłując tylko Polskę, służąc tylko Polsce"

10.11.2017
macierewicz10112017
"Idźcie swoją drogą, miłując tylko Polskę, służąc tylko Polsce"

- Patrzy na was Piłsudski i cieszy się, że jesteście godnymi i dziedzicami tamtej tradycji niepodległościowej - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, zwracają się do harcerzy podczas piątkowego capstrzyku, który odbył się w Warszawie.

Capstrzyk harcerski z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej oraz środowiska harcerskiego, odbył się w piątek na warszawskim pl. Józefa Piłsudskiego. Podczas uroczystości reprezentanci Hufca ZHP w Zgierzu, uczestnicy sztafety rowerowej po Ogień Niepodległości, przekazali lampion szefowi Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janowi Józefowi Kasprzykowi. Następnie wspólnie złożyli Ogień Niepodległości u stóp pomnika Piłsudskiego; został on także przekazany do wszystkich województw w przygotowanych specjalnie na tę okazję lampionach z łusek artyleryjskich.

"Patrzy na was Józef Piłsudski i cieszy się, że jesteście godnymi spadkobiercami i dziedzicami tamtej tradycji niepodległościowej, że tak jak wasi poprzednicy potraficie poświęcić wszystko dla dobra Rzeczypospolitej, dla dobra drugiego człowieka - zwrócił się do harcerzy Kasprzyk. "Pamiętajcie zawsze o słowach, które Józef Piłsudski wypowiedział do swoich żołnierzy (...): +Idźcie swoją drogą, miłując tylko Polskę, służąc tylko Polsce+. To jest przesłanie, które i dla was, drodzy harcerze, musi być aktualne każdego dnia. Każdego dnia musicie być mu wierni" - podkreślił Kasprzyk.

Podczas uroczystości odczytano również odezwę przewodniczącego i naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego, Dariusza Supła, skierowaną do członków i przyjaciół ZHP z okazji rozpoczęcia obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i 100-lecia utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego.

"Jesteśmy wdzięczni pierwszym instruktorom i wychowawcom harcerskim za to, że pomimo zagrożenia ze strony zaborców, podjęli pokoleniowe wyzwanie krzewienia na polskich ziemiach harcerskiego ruchu. Jesteśmy im wdzięczni, że rozpalili w sercach młodych Polaków tęsknotę za niepodległą ojczyzną (...) i popchnęli ich do walki o wolność oraz do pracy przy odbudowie Niepodległej" - podkreślił hm. Supeł. Jak dodał, "ZHP dał odrodzonej Polsce nowe pokolenie, które już w 1939 r. sprawdziło się w największej dziejowej próbie, tworząc podczas II wojny światowej ruch oporu wobec okupanta (...)", a współcześni harcerze w swoich poprzednikach widzą "patronów swojej teraźniejszości i przyszłości".

Wyprawy po Ogień Niepodległości organizowane są od 2000 roku, a pomysł sztafety nawiązuje do tradycji okresu międzywojennego. Wówczas młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu w 1914 r. Pierwszej Kompanii Kadrowej. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Współcześnie po Ogień Niepodległości wyrusza na Ukrainę harcerska wyprawa ze Zgierza. Rozpala go także na polu bitwy pod Kostiuchnówką, od zniczy płonących na mogiłach legionistów poległych w 1915 i 1916 roku. W lampie umieszczonej na bagażniku roweru harcerki i harcerze wiozą ogień do Warszawy na obchody Narodowego Święta Niepodległości; zostaje on złożony na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.(PAP)

autor: Nadia Senkowska

edytor: Paweł Tomczyk

 

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook