Jedynie prawda jest ciekawa


I Kongres Endecji w Sejmie

03.12.2016

Celem stowarzyszenia jest wymiana elit, budowanie kadr i struktur tak, aby skończyło się zawłaszczanie państwa przez partie polityczne.

- Celem stowarzyszenia jest wymiana elit, budowanie kadr i struktur tak, aby skończyło się zawłaszczanie państwa przez partie polityczne - mówili w sobotę na briefingu przed inauguracją I Kongresu Stowarzyszenia Endecja posłowie Kukiz'15 i publicysta Rafał Ziemkiewicz.

"Jest potrzeba, aby Polacy dostali ofertę ludzi, którzy chcą Polskę zmieniać nie poprzez kulturową wojnę, tylko przez pozytywną pracę. Są wspaniałe wzorce, bo jesteśmy dziedzicami wielkiej tradycji, która Polskę w 1918 r odzyskała, uformowała, sprawiła, że Polska była w stanie obronić się, swoją niepodległość zbudować" - powiedział Ziemkiewicz.

Jego zdaniem dzisiaj trzeba zrobić to samo, czyli zbudować państwo polskie. "Ono jest rozrywane plemienną wojną. Stowarzyszenie Endecja wzywa wszystkich tych, którzy nie chcą prowadzić wojny plemiennej, tylko chcą zbudować państwo służące Polakom, bo Polska musi być dla wszystkich Polaków" - zaznaczył.

Podkreślił, że stowarzyszenie Endecja ma służyć pracy, budowaniu struktur, kształtowaniu kadr, żeby - jak zaznaczył - skończyło się zawłaszczanie państwa przez partie polityczne. Ziemkiewicz powiedział, że kongres to początek drogi. "Mam nadzieję, że u końca tej drogi będzie Polska endecka zbudowana według najlepszych wzorów, państwo silne, służące wszystkim obywatelom" - dodał.

Poseł Adam Andruszkiewicz (Kukiz'15) zaznaczył, że celem stowarzyszenia jest wymiana elit, gdyż po 1989 r. zostały zachowane "kasty komunistyczne", które - jak mówił - nierozliczone przeszły płynnie do budowy wolnej Polski oraz wymieszały się z nowymi kastami urzędniczo-partyjnymi, które przez 27 lat wymieniały się władzą, betonując scenę polityczną. "Stowarzyszenie Endecja będzie miało na celu wykreowanie nowych elit, które obejmą władzę w kraju nie dla własnych partyjnych interesów, ale wyłącznie dla służby państwu polskiemu" - powiedział.

Wiceprzewodniczący klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak zaznaczył, że zbyt często zapominamy o tym, że tylko interesy polskie mogą stanowić jakąkolwiek wartość. "Nie chcemy działać na podziały, ale ponad podziałami. Chcemy, aby nasza ojczyzna była zarządzana pragmatycznie, nie interesem politycznym, a interesem narodowym" - powiedział.

"Chcemy, aby w czasie kongresu wybrzmiało, że my, endecy, narodowi demokraci będziemy maszerować nie jeden dzień, ale 365 dni w roku" - powiedział poseł Kukiz'15 Sylwester Chruszcz.

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 2. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 3. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 6. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 8. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook