Jedynie prawda jest ciekawa


Hotel zamiast wałów przeciwpowodziowych

26.07.2012

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało prawie 8 mln zł na hotel dla strażaków z pieniędzy, które były przeznaczone na zapobieganie klęskom żywiołowym. A tymczasem inwestycje, które mają chronić ludzi przed powodziami, nie są realizowane - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Jak ujawnia gazeta, Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z wykonania budżetu MSW za rok 2011 wytknęła resortowi, że z rezerwy celowej przeznaczonej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych wydało 7 mln 700 tys. zł na budowę obiektu dydaktyczno-hotelowego w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. „Związek między tą inwestycją a przeznaczeniem rezerwy jest dosyć wątpliwy” – czytamy w dokumencie sporządzonym przez NIK.

Tymczasem, wg GPC, Szkoła pożarnicza w Częstochowie uchodzi za jedną z najlepiej wyposażonych placówek tego typu w Polsce. W środowisku pożarników mówi się o niej, że została zbudowana w stylu pałacowym, nazywa się ją z przekąsem, „strażackim Wersalem”.

– Widać urzędnicy uznali, że ważniejsza jest wygoda studentów i pracowników szkoły pożarniczej niż bezpieczeństwo ludzi – mówi w rozmowie z gazetą Stanisław Pięta (PiS) z sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. I dodaje: – Ten rząd nie szanuje pieniędzy Polaków, które ściąga z nich w postaci coraz wyższych podatków.

MSW broni się i twierdzi, że zrealizowało wszystkie wniosku dotyczące pomocy dla poszkodowanych i odbudowy zniszczonej przez powódź infrastruktury. Podkreśla, że środki z rezerwy celowej przeznaczane są także na finansowanie służb odpowiedzialnych za reagowanie kryzysowe. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że po 2007 roku nie zrealizowano wielkich inwestycji związanych z zabezpieczeniem przeciw;powodziowym w dorzeczu Wisły. - Pozostały tylko plany na papierze - mówi Paweł Soloch b. wiceminister MSWiA w rządzie PiS. Jak podkreśla dziennik - istnieją też bardzo poważne opóźnienia w realizacji programu Odra 2006. Inwestycje, które do tej pory zrealizowano nie chronią przed powodziami w tym regionie.  Inspektorzy NIK alarmowali, że np,. budowa zbiornika Racibórz - nawet nie ruszyły z miejsca.

Ale jak podkreśla Soloch nie chodzi tylko o wielkie inwestycje. Nie zrobiono np. nic by przeciwdziałać stosunkowo niewielkim powodziom, które powtarzają się w okolicach Warszawy - czytamy w GPC.

ansa/GPC

[fot.ansa]

Warto poczytać

 1. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 2. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 3. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 4. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 5. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 6. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 7. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 8. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook