Jedynie prawda jest ciekawa


Handlował zwłokami z firmami farmaceutycznymi. W jego magazynie znaleziono ciała dzieci po aborcji

28.12.2017
labor27122017
Handlował zwłokami z firmami farmaceutycznymi. W jego magazynie znaleziono ciała dzieci po aborcji

W magazynie należącym do mężczyzny, który który prowadził firmę handlującą ludzkimi zwłokami, agenci FBI odkryli cztery kompletne płody. Sprawę ujawniono w mediach niedawno, choć zdarzenie miało miejsce w grudniu 2013 roku, po "nalocie" agentów federalnych na jeden z magazynów należących do Arthura Rathburna, którego oskarża się o sprzedaż części ciał chorych ludzi.

Zwłoki czwórki dzieci, które były w co najmniej drugim trymestrze, znajdowały się w słojach z płynem konserwującym. W chwili obecnej nie wiadomo w jaki sposób Rathburn wszedł w ich posiadanie ani komu zamierzał je sprzedać. On sam odmawia wszelkich komentarzy. Na zdjęciach, które zdobyli dziennikarze Reutersa – a które były tak drastyczne, że postanowili je ocenzurować przed publikacją – widać, że agenci FBI położyli obok usuniętych ze słojów ciał czerwone kartki z napisanym markerem numerem ewidencyjnym, co mogłoby sugerować, że te fotografie mają być dowodem w sprawie. Jednak w procesie o defraudację, który toczy się obecnie przeciwko Rathburnowi, temat zwłok dzieci nie pojawia się w ogóle. Przynajmniej w oficjalnie dostępnych dokumentach – rozprawa zaplanowana jest na styczeń przyszłego roku i być może temat ten jeszcze się pojawi. 

Szara strefa

Handel ludzkimi zwłokami to w USA wielomilionowy interes. Działa tam co najmniej 35 firm, które się nim zajmują. Klientami są placówki medyczne, firmy farmaceutyczne, ośrodki medyczne czy sami lekarze. Szacuje się, że od 2011 do 2015 roku handlarze ciał weszli w posiadanie co najmniej 50 tysięcy zwłok. Jedno ciało kosztuje od 3 do 10 tysięcy dolarów, jednak najczęściej są one dzielone na części. Głównym źródłem zwłok są osoby, które zapisują w testamencie swoje ciało nauce, a także dzięki współpracy z domami pogrzebowymi. Wiele z nich oferuje bowiem najbiedniejszym rodzinom darmową kremację ich bliskich w zamian za oddanie handlarzom części ich ciał.

Sprzedaż fragmentów ludzkich ciał jest w USA w dużym stopniu nieregulowana. Jedynym wyjątkiem są organy nadające się do przeszczepów – w tym wypadku władze bardzo uważnie patrzą handlarzom na ręce. Jednak handel pozostałymi częściami ciał jest nadal wolną amerykanką – nie ma żadnych federalnych przepisów, które go regulują i każdy może wejść w posiadanie zwłok i sprzedać je dalej. Każdy może być także klientem – w październiku dziennikarzowi Brianowi Grow udało się, bez wychodzenia z domu, kupić fragment kręgosłupa i dwie ludzkie głowy, za łącznie 900 dolarów.

Handel zwłokami abortowanych dzieci jest nieco bardziej regulowany. Kodeks karny USA stwierdza, że sprzedaż i kupno płodów jest nielegalna jeżeli jest nastawiona na zysk. Nie jest jednak tajemnicą, że taki handel ma miejsce – tyle, że kliniki aborcyjne maskują zysk jako koszty pozyskania, transportu czy magazynowania. Żadne przepisy nie regulują wysokości tych kosztów. Do sprzedaży wymagana jest również zgoda niedoszłej matki.

Ciemna strona postępu

Zapotrzebowanie na ciała abortowanych dzieci jest duże, chociaż naukowcy wolą nie wypowiadać się o tym publicznie i pod nazwiskiem. Płody są bowiem bogatym źródłem komórek macierzystych, dzięki którym być może wkrótce będzie można hodować organy na przeszczep w laboratoriach. Są również przydatne w badaniach nad chorobami degeneracyjnymi oraz nad procesami starzenia.

W 2015 roku organizacja Center For Medical Progress ujawniła nagraną przy pomocy ukrytej kamery rozmowy z przedstawicielami Planned Parenthood, największej na świecie sieci klinik aborcyjnych. Udając pracowników firmy handlującej płodami próbowali kupić ciała dzieci. W kilkudziesięciu godzinach opublikowanych filmów brakuje jasnego dowodu na to, że kliniki aborcyjne zarabiają na tym procederze – ich pracownicy wypowiadali się w bardzo ogólny sposób – ale nie brak szokujących fragmentów. Jak na przykład ten, w którym wysoko postawiona dyrektorka przyznaje, że chirurdzy starają się przeprowadzać aborcję tak, aby nie uszkodzić cennych organów, albo że nie zawsze uzyskują zgodę niedoszłej matki na sprzedaż.

Tamta publikacja wywołała w amerykańskim społeczeństwie szok i sprawiła, że kongres postanowił przyjrzeć się bliżej temu procederowi. Sprawę zbadały trzy kongresowe i kilka stanowych komisji, jednak nie poszły za nią żadne konkretne działania. Głównie z powodu sprzeciwu lewicy, dla której prawo do zabijania dzieci jest jednym z głównych postulatów.

Tym razem może być inaczej. Sprawa Rathburna ponownie obudziła zainteresowanie tym tematem i wielu polityków planuje się nim zająć ponownie. Marsha Blackburn, kongresmenka z Tennessee, która od lat walczy z handlem ciałami dzieci, zapowiada, że tym razem nie odpuści. Rob Goodlate, przewodniczący Komisji Sądowniczej Izby Reprezentantów twierdzi, że brak nadzoru nad handlem ludzkimi zwłokami to zniewaga dla ludzkiej godności. A Departament Sprawiedliwości na początku grudnia rozpoczął oficjalne dochodzenie w tej sprawie. Stało się to jeszcze przed szokującą publikacją Reutersa – ale związane z nią oburzenie społeczne ułatwi rozprawę z Planned Parenthood.

Trudno się spodziewać, że handel ludzkimi zwłokami – także zwłokami dzieci – całkiem ustanie. Są one bowiem potrzebne do szkolenia lekarzy czy prowadzenia badań medycznych, i jeśli chcemy postępu w medycynie to niestety musimy się z tym pogodzić. Jednak być może dzięki zdjęciom zrobionym w magazynie Rathburna będzie on w USA nieco bardziej cywilizowany. 

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 2. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 3. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 4. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 5. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 6. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 7. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook