Jedynie prawda jest ciekawa


Gwałciciele z Rimini zostaną osadzeni w Polsce?

30.08.2017

Jeżeli byłoby prawomocne orzeczenie sądu włoskiego, państwo polskie może jeszcze domagać się wykonania tego wyroku tutaj, na terytorium państwa polskiego - powiedział PAP adwokat Bartosz Lewandowski o postępowaniu w sprawie zbiorowego gwałtu na Polce w Rimini we Włoszech.

Adwokat Bartosz Lewandowski z instytutu Ordo Iuris stwierdził, że w sprawie zbiorowego gwałtu na Polce w Rimini we Włoszech polska prokuratura ma teraz kilka możliwości.

26-letnia Polka i jej partner zostali napadnięci na plaży w Rimini. Napastnicy zbiorowo zgwałcili kobietę, a mężczyznę kilka razy uderzyli w głowę, wskutek czego stracił przytomność. Oboje zostali też ograbieni.

- Z jednaj strony (prokuratura) może składać wniosek za pośrednictwem ministra sprawiedliwości do organów państwa włoskiego o przekazanie ścigania tych osób do Polski - powiedział prawnik.

Drugą opcją - zdaniem adwokata - jest wystąpienie o ekstradycję, gdy sprawcy brutalnego gwałtu zostaną ujęci, po to aby sądzić i ukarać ich według polskiego prawa. - Pytanie, czy taka opcja wchodzi w grę - zastanawiał się prawnik. - Organami, które w ogóle mogą coś na ten temat powiedzieć i zebrać materiał dowodowy, są organy włoskie. Jeżeli włoski wymiar sprawiedliwości prowadzi śledztwo pod określonym kątem, poszukuje sprawców, zbiera dowody, to po to, aby we Włoszech wymierzyć karę tym sprawcom - stwierdził.

Adwokat powiedział też, że cały czas byłaby możliwość wykonania wyroku w Polsce. - Zdecydowanie przejęcie tego wyroku i wykonanie tej kary na terenie Rzeczpospolitej Polskiej będzie, domyślam się, o wiele bardziej niekorzystne dla tych sprawców - przekonywał Lewandowski.

- Fakt, że te osoby są obywatelami krajów północnej Afryki, nie ma tutaj żadnego znaczenia - dodał. - Do przestępstwa doszło na terytorium Włoch, państwa będącego członkiem Unii Europejskiej, co tak naprawdę determinuje fakt, że do tego zdarzenia stosowane są przepisy włoskie. Niezależnie od tego polskie prawo oczywiście pozwala organom polskim na wszczęcie postępowania - zauważył.

We wtorek po południu wyleciał do Włoch polski zespół składający się z czterech osób: prokuratora, dwóch policjantów oraz tłumacza. Śledztwo ws. zbiorowego gwałtu na Polce oraz napadu na nią i jej partnera na plaży we włoskim Rimini prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

- To jest moim zdaniem bardzo słuszną i bardzo dobrą ideą - przekonywał Bartosz Lewandowski. - Polscy śledczy nie powinni siedzieć z założonymi rękoma i czekać na to co zrobi włoska strona tylko powinni zbierać materiały pod kątem ewentualnego przeprowadzenia postępowania przeciwko sprawcom tego przestępstwa w Polsce - dodał.

Adwokat odniósł się także do planowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian w prawie karnym zmierzających do zaostrzenia kar za gwałty ze szczególnym okrucieństwem. - W tak bulwersujących sprawach (...) społecznie nieakceptowalne jest wymierzanie nawet, moim zdaniem, najwyższego wymiaru kary, który jest obecnie przewidziany, czyli piętnastu lat pozbawienia wolności - stwierdził prawnik. - Tutaj rozumiem argumentację Ministerstwa Sprawiedliwości, ta kara powinna być wyższa - ocenił Bartosz Lewandowski.

Włoskie media podawały w poniedziałek, że śledczy prowadzący dochodzenie w sprawie napadu na polskich turystów mają nazwiska około 20 osób, wśród których, jak przypuszczają, są poszukiwani czterej sprawcy brutalnego gwałtu i pobicia. Do tego kręgu osób zawężono poszukiwania agresorów. Według tych doniesień prowadzący postępowanie zdołali ustalić, są to imigranci z północnej Afryki w wieku 20-30 lat. Wielu z nich znanych jest policji w Rimini jako handlarze narkotyków i sprawcy napadów oraz kradzieży.

PAP

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook