Jedynie prawda jest ciekawa


Gronkiewicz-Waltz prosi Błaszczaka o wsparcie

10.11.2016

Prezydent Warszawy zwróciła się do szefa MSWiA o wsparcie w 11 listopada.

O udzielenie wsparcia służbom zaangażowanym w nadzorowanie porządku 11 listopada w Warszawie zwróciła się do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka w liście prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wolimy działać niż pisać listy - odpowiedział resort.

"W najbliższy piątek, podobnie jak w latach ubiegłych, o bezpieczeństwo mieszkańców i osób biorących udział w zgromadzeniach zadba Komenda Stołeczna Policji oraz dedykowane oddziały z całej Polski. W obliczu 15 manifestacji zwracam się z prośbą do Pana Ministra, aby jako zwierzchnik służb zaangażowanych w nadzorowanie porządku, udzielił im wszelkiego wsparcia, które pozwoli w tym dniu czuć się warszawiakom i gościom stolicy bezpiecznie" - napisała w czwartek prezydent stolicy; list do ministra udostępniła na swoim profilu na Twitterze.

Jak podkreśliła, pragnie "przypomnieć, iż demokracja i konstytucja zapewniają możliwość demonstrowania poglądów, dlatego też władza samorządowa nie decyduje o wydaniu zgody na dane zgromadzenie i może jedynie przyjąć informację o organizacji danego przedsięwzięcia w formie zgłoszenia". "Obowiązek zadbania o bezpieczeństwo zarówno osób uczestniczących w manifestacji, jak i postronnych należy do kompetencji osób służb porządkowych. To na nich spoczywa odpowiedzialność za ochronę jednostek oraz mienia" - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent stolicy w liście zapewniła też, że stołeczny ratusz przekazał policji "wszystkie informacje na temat planowanych tras przemarszów tak, aby były one odpowiednio przygotowane i zabezpieczone". Poinformowała, że przeprowadzona została pełna konserwacja sprzętu systemu monitoringu miejskiego. Gronkiewicz-Waltz wyraziła nadzieję, że "dzięki współpracy miasta i policji rodacy będą mogli cieszyć się wyjątkowym świętem na ulicach Warszawy, a nasza stolica nadal będzie uznawana za jedną z najbezpieczniejszych w Europie".

W odpowiedzi list prezydent Warszawy resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że właśnie trwa kolejna odprawa z udziałem ministra Błaszczaka przed 11 listopada. "Wolimy działać niż pisać listy" - napisało ministerstwo na swoim profilu na Twitterze.

Zgodnie ze stanem na czwartek po południu na 11 listopada w Warszawie zarejestrowano 20 zgromadzeń publicznych. W piątek w mieście odbędą się także Bieg Niepodległości i uroczystości państwowe z udziałem prezydenta.

Mly/PAP

fot. [Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook