Jedynie prawda jest ciekawa


„GP” ujawnia fakty z życia matki Rafała Trzaskowskiego „Chętnie współpracowała z SB i przekazywała cenne informacje o Amerykanach”

05.09.2018
terera-trzaskowska-i-inni-5092018
„GP” ujawnia fakty z życia matki Rafała Trzaskowskiego „Chętnie współpracowała z SB i przekazywała cenne informacje o Amerykanach”

„Gazeta Polska” w środowym wydaniu zamieściła artykuł odnoszący się do Teresy Trzaskowskiej, matki kandydata PO na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Zgodnie z relacją dziennikarzy matka polityka w PRL prowadziła życie agenta współpracującego z SB pod pseudonimem „TW Justyna”.

Jakiś czas temu Rafał Trzaskowski chwalił się przedstawieniem swojej rodziny i jej historii na swojej stronie. Poseł PO wpis o rodzinie zatytułował jako „autolustracja” naśmiewając się przy okazji z ludzi związanych z PiS-em, którzy jego zdaniem mieli „wszędzie drążą przeszłość”. Jednak kandydat opozycji na prezydenta Warszawy przy zaprezentowaniu swojej matki umknęły fakty z jej współpracy ze służbami PRL.

Zgodnie z aktami IPN Teresą Trzaskowską służby komunistyczne interesowały się na przełomie lat 50 i 60 XX wieku. Trzaskowska obracała się wówczas w gronie dyplomatów USA, a wszystko to dzięki jej mężowi Andrzejowi, który w tamtych czasach uchodził za zdolnego muzyka jazzowego. Szczególnie zażyłe kontakty łączyły ją z I sekretarzem ambasady USA w Warszawie Thomasem Donovanem. Matka posła PO miała nawet możliwość przebywania w osobistej rezydencji dyplomaty, a także jeżdżenia jego osobistym samochodem po różnych krajach. 

Kontrwywiadowi bliskie relacje Trzaskowskiej z Donovanem wystarczyły, by spróbować ją nakłonić do współpracy z nimi. W tym celu wyznaczono aż trzy spotkania wstępne, a o wysokiej randze tych spotkań świadczyło ich przeprowadzenie przez wysoko postawionych esbeków, kpt. Rolnika oraz por. Władysława Prekuranta. 

Pracownicy SB byli przygotowani do rozmowy z Teresą Trzaskowską, zebrali potrzebne informacje do wymuszenia współpracy. Jednak przekonanie do współpracy żony muzyka było łatwiejsze niż mogło się wydać, a to dlatego że ona sama była chętna do przekazywania informacji SB. Co więcej praktycznie od razu przekazało mundurowym wielu cennych danych, a także wyrażała chęć do dalszych kontaktów.

-Po wymianie kilku zdań powiedziałem jej, że jestem oficerem kontrwywiadu i chciałbym przeprowadzić z nią rozmowę. Wymieniona przyjęła oświadczenie z pewnym uśmiechem i bez zażenowania nadmieniła, że bardzo jej się podobało właśnie takie nawiązanie z nią kontaktu, że to świadczy o naszej umiejętnej pracy itp. - zapisał w notatkach agenturalnych jeden z funkcjonariuszy SB.

Trzaskowska chętnie opowiedziała bezpiece o jej kontaktach z Donovanem oraz o tym co wie na temat jego samego oraz otoczenia w którym się obracał Amerykanin. Była zaskoczona tym, że SB zwróciło się akurat do niej, a jedyne obiekcje miała do przekazywania informacji na temat obywateli polskich. SB uspokoiło jednak „Justynę”, że chcą tylko informacji na temat Donovana i Amerykanów.

JD/ Telewizja Republika/ Gazeta Polska

fot. Twitter.com

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 2. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 3. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 4. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 5. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 6. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 7. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 8. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook