Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin zadowolony ze zmian: Morawiecki jako premier to dobra wiadomość dla nauki

11.12.2017
Gowin11122017
Gowin zadowolony ze zmian: Morawiecki jako premier to dobra wiadomość dla nauki

Mateusz Morawiecki należy do grona polityków, którzy świetnie sobie zdają sprawę ze znaczenia nauki dla rozwoju Polski - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin wręczając nagrody naukowcom i nauczycielom akademickim.

W poniedziałek w warszawskich Łazienkach Gowin wręczył nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Nagrody te to coroczne wyróżnienia za wybitne osiągnięcia naukowe, indywidualne i zbiorowe osiągnięcia dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne dokonane w mijającym roku. Najbardziej prestiżowe nagrody - za całokształt dorobku - otrzymali: prof. Ewa Piórkowska, prof. Marek Kwiek oraz zespół z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika kierowany przez dr. Piotra Wcisłę. Łącznie - w różnych kategoriach - nagrodzonych zostało 60 przedstawicieli świata akademickiego.

Wicepremier Gowin w swoim przemówieniu odniósł się do desygnowania na premiera Mateusza Morawieckiego. - To dobra wiadomość dla polskiej nauki, polskich uczelni, bo pan premier Morawiecki należy do nie tak licznego grona polityków, którzy świetnie zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla rozwoju gospodarczo cywilizacyjnego jest polska nauka i szkolnictwo wyższe - ocenił minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Ocenił, że proponowana przez Morawieckiego strategia odpowiedzialnego rozwoju, strategia"pchnięcia polskiej gospodarki na tory nowoczesności nie powodzie się, jeśli polskie firmy, polska gospodarka nie będą w dużo większym stopniu niż do tej pory oparte o dorobek polskich naukowców".

Gowin jednak dodał, że nauka jest tak istotna nie tylko ze względu na gospodarkę. Zwrócił uwagę również na rolę badań podstawowych, które nie od razu znajdują zastosowanie. Podkreślał też, jak ważny jest wpływ nauki na kulturę, na społeczeństwo.

Minister powiedział, że najważniejszym wyzwaniem uczonych jest "bezinteresowne dociekanie prawdy". - Warto temu poświęcić życie - przekonywał szef resortu nauki. Drugim ważnym wyzwaniem naukowców - jego zdaniem - jest wychowywanie młodych pokoleń.

Gowin dziękował nagrodzonym naukowcom za ogromną pracę i poświęcenie. Wyraził też wdzięczność za podejmowanie trudnego zadania formowania elit.

Wśród nagród ministra szczególną kategorią jest ta przyznawana za całokształt dorobku naukowego. W tym roku nagrodę taką otrzymało dwoje naukowców i jeden zespół.

W tym gronie znalazła się profesor Ewa Piórkowska z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, która doceniono za badania nad rozwojem materiałów polimerowych biodegradowalnych i nanokompozytowych otrzymała nagrodę w kategorii "badania na rzecz rozwoju gospodarki".

Z kolei profesor Marek Kwiek z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu został nagrodzony za naukowe badania szkolnictwa wyższego prowadzone w ramach polityki publicznej w kategorii "badania na rzecz rozwoju społeczeństwa". Prof. Marek Kwiek kierował jednym z trzech zespołów, które w ramach konkursu MNiSW zaproponowały założenia projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

Nagrodę za całokształt dorobku otrzymał także dr Piotr Wcisło z zespołem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badacze opracowali nową metody poszukiwania ciemnej materii z wykorzystaniem optycznych zegarów atomowych.

PAP
Fot: PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 2. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 3. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 4. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 5. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 6. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 7. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook