Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: wyszliśmy z pewnego wirażu, w którym znalazły się relacje polsko-żydowskie

28.04.2018
1270gowingowin
Gowin: wyszliśmy z pewnego wirażu, w którym znalazły się relacje polsko-żydowskie

Myślę, że wyszliśmy z pewnego wirażu, w którym znalazły się relacje polsko-żydowskie - powiedział w sobotę wicepremier Jarosław Gowin podsumowując wyniki delegacji polskiego rządu do USA i swoich rozmów z przedstawicielami organizacji żydowskich w USA.

"W tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych gościła bezprecedensowo szeroko reprezentacja polskiego rządu" - powiedział w sobotę na konferencji prasowej w Warszawie wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, podsumowując wyniki swojej wizyty W USA.

Gowin stał na czele delegacji, w skład której wchodzili minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. W ostatnim tygodniu do USA z wizytą poleciał również minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Gowin powiedział, że ważnym elementem jego spotkań w USA był m.in. wątek stosunków polsko-żydowskich. "Wczoraj spotkałem się z liderami wszystkich głównych organizacji żydowskich w USA. Mamy świadomość, jak ważne są to relacje nie tylko z punktu widzenia związków między Polakami a Żydami, ale także z punktu widzenia relacji polsko-amerykańskich" - podsumował.

"Myślę, że wyszliśmy z pewnego wirażu, w którym znalazły się relacje polsko-żydowskie. Na pewno potrzebne będą następne rozmowy. Ale klimat tych rozmów, które odbyłem, był bardzo pozytywny" - podsumował wyniki spotkań.

Powiedział, że rozmowy z partnerami żydowskimi "to były rozmowy przyjaciół, rozmowy dwóch stron, które są w równym stopniu zatroskane i zaangażowane w to, by relacje polsko-żydowskie, polsko-izraelskie były jak najlepsze. Konflikt polsko-żydowski, pogorszenie relacji między Polską a Izraelem służyłoby wyłącznie interesom wrogom Polski" - ocenił.

Wymienił, że przedmiotem rozmów była m.in. ustawa o IPN. Mówiąc o niej Gowin powiedział, że żydowscy partnerzy wyrażali znane już wcześniej obawy. Gowin z kolei zapewniał ich - jak streścił, że rząd czeka na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. "Zaraz po tej decyzji podejmiemy następne kroki. Zapewniałem naszych żydowskich partnerów, że na pewno ustawa o IPN nie będzie przedmiotem trwałych kontrowersji między Polską a Izraelem czy Polską a Stanami Zjednoczonymi" - powiedział.

Podczas spotkań Gowina z organizacjami żydowskimi w USA była również mowa o tzw. JUST Act. W miniony wtorek Izba Reprezentantów Kongresu jednomyślnie przyjęła ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST). W grudniu identyczny akt dotyczący restytucji mienia ofiar Holokaustu przyjął jednomyślnie amerykański Senat.

Komentując zapisy tego dokumentu Gowin ocenił, że ustawa ta nie niesie żadnych bezpośrednich konsekwencji prawnych. "Ważne jest, by interpretacja przepisów tej ustawy odbywała się w klimacie wzajemnego zrozumienia. Zrozumienia dla racji stanu amerykańskiej, zrozumienia dla racji stanu żydowskiej. Ale musi być też zrozumienie dla racji stanu strony polskiej" - powiedział.

Zaznaczył: "Przedstawiłem jasne stanowisko: moi żydowscy partnerzy usłyszeli, że ani nasz rząd, ani żaden inny polski rząd nie może przyjąć do wiadomości zasady mienia bezspadkowego. Nie możemy zaakceptować takiej sytuacji, że bez wyroków polskich sądów mienie ma trafiać nie do bezpośrednich spadkobierców dawnych właścicieli, ale do międzynarodowych organizacji. Odniosłem wrażenie, że moi rozmówcy przyjęli ze zrozumieniem takie stanowisko" - powiedział.

Zadeklarował też: "Zrobimy wszystko, aby intensyfikować prace nad upamiętnieniem dziedzictwa żydowskiego w Polsce".

Podsumowując inne wyniki wizyty w USA Gowin wymienił, że otworzono Polską Izbę Handlową w Waszyngtonie.

Poza tym udało się podpisać umowę o współpracy naukowo-technicznej z USA. Zakłada ona wzmocnienie współpracy naukowo-technicznej z udziałem m.in. polskich naukowców i uczelni. "Minister Szumowski, a także ja odbyliśmy szereg rozmów, które mają zaowocować ścisłą współpracą między naukowcami polskimi i amerykańskimi w dziedzinie badań medycznych. Szczególnie interesujące wydają się perspektywy w dziedzinie walki z rakiem" - powiedział minister nauki. Dodał, że delegacja odwiedziła czołowe na świecie centrum walki z rakiem, MD Anderson Cancer Center. "Wydaje się, że w najbliższym czasie nasi naukowcy rozpoczną współpracę z tym wiodącym ośrodkiem medycznym" - podsumował. 

(PAP)

Autor: Ludwika Tomala

fot. PAP/Rafał Guz

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook