Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin ujawnia szczegóły nowego ugrupowania: będzie się opierać na nowych filarach

28.10.2017
Gowin28102017
Gowin ujawnia szczegóły nowego ugrupowania: będzie się opierać na nowych filarach

Nowe ugrupowanie budowane przez Polskę Razem będzie się opierać na kilku nowych filarach np. środowiskach samorządowych i republikańskich - zapowiedział w sobotę we Wrocławiu wicepremier Jarosław Gowin. Za kilka dni przedstawiony zostanie też jego program.

- Nowe ugrupowanie budujemy na bazie kilku nowych filarów. Obok dotychczasowych członków Polski Razem dołączają do nas też środowiska wolnościowe, republikańskie, stowarzyszenia chrześcijańsko-demokratyczne oraz niezwykle dla nas ważne środowisko samorządowe - mówił Gowin na konferencji prasowej. Zapowiedział, że 4 listopada na kongresie, który zaplanowano w stolicy, przedstawione zostaną też zręby nowego programu nowego ugrupowania.

Gowin dodał, że program będzie odejmował wszystkie sfery życia publicznego, ale prezentowany ma być sukcesywnie. - Chcemy z tymi nowymi środowiskami wypracowywać szczegółowe rozwiązania programowe, ale na pewno łączy nas wiele, bo mamy takie same poglądy np. na tematy gospodarcze - ocenił Gowin.

Wicepremier podkreślił, że w ugrupowaniu będą też nowi politycy np. kilku obecnych parlamentarzystów. - Na nazwiska przyjdzie czas wkrótce. Troje z parlamentarzystów złożyło deklaracje przystąpienia do nowej formacji, kilku rozważa taką możliwość. Nie jest tajemnicą, że jedną osobą z tej trójki jest pani poseł Magdalena Błeńska z koła Republikanie - powiedział Gowin.

Podkreślił, że w kongresie wezmą udział osoby, które są autorytetami w wielu środowiskach - samorządowym, naukowym, gospodarczym. Jak mówił środowisko samorządowe jest szczególnie ważne, ponieważ nowe ugrupowanie - podobnie jak dotychczas Polska Razem - bardzo ceni sobie dorobek i efekty funkcjonowania samorządu.

Gowin wyjaśnił, że wciąż w Zjednoczonej Prawicy trwają rozmowy na temat wspólnego startu w wyborach samorządowych i ocenił, że wszystko jest na dobrej drodze do porozumienia w tej sprawie.

1 października Gowin poinformował, że jego ugrupowanie rekomenduje, by wspólnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Krakowa była wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W odpowiedzi na to szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że kandydatura ta nie jest uzgodniona z PiS. W sobotę wicepremier pytany był, czy jego ugrupowanie wycofa swoje zgłoszone już kandydatury, w tym kandydaturę Jadwigi Emilewicz. - Ja nigdy żadnej kobiety nie oddałem walkowerem. Pani minister jest doświadczonym samorządowcem. Może się zdarzyć, że w niektórych miastach będziemy popierać kogoś innego niż Prawo i Sprawiedliwość, które wystawi tam swego kandydata - odparł wicepremier.

Szef Polski Razem podkreślił, że nowe tworzone ugrupowanie będzie partią konserwatywną, ale zbudowaną nowocześnie według zachodnich wzorów. - Chcemy ją obudować środowiskami opiniotwórczymi. Stworzymy w niej radę samorządową do zadań związanych z tym tematem. Bliskie i ważne są nam sprawy gospodarcze, zagadnienia wolności gospodarczej - mówił Gowin. Dodał, że gospodarczy liberalizm w ramach Zjednoczonej Prawicy ma znaczenie, ponieważ obecnie dominuje nurt socjalny realizowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Ocenił, że poszerzenie formuły programowej pomoże Zjednoczonej Prawicy na wygranie wyborów w 2019 r.

Wicepremier i szef resortu nauki był też pytany o potrzebę rekonstrukcji rządu zapowiedzianą przez premier Beatę Szydło. Zdaniem Gowina szczegóły zmian ogłosi premier Szydło osobiście, ale kluczowe wcale nie będą ewentualne zmiany personalne. - Jako ministrowie wszyscy czekamy na ocenę prawie dwóch lat naszej pracy. Tę ocenę wystawi na nasze parlamentarne zaplecze. Rząd potrzebuje korekty dotyczącej trybu podejmowania decyzji i zwiększenia tempa działań. Musimy eliminować problem tzw. silosowatości poszczególnych ministerstw - powiedział wicepremier.

Jako przykład "silosowatości" podał projekt ustawy na temat obniżenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. - Ja go złożyłem na kongresie Zjednoczonej Prawicy w Psysusze jak wspólną propozycję wszystkich partii. Ma on podpis prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, ale nadal nie trafił do prac w parlamencie. Tego typu opóźnienia powinniśmy eliminować - ocenił Gowin.

PAP
Fot: PAP/Maciej Kulczyński

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook