Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Doszliśmy do wspólnego stanowiska z MZ

08.03.2017

Doszliśmy do wspólnego stanowiska z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem ws. sieci szpitali; uzgodniliśmy nowe rozwiązania - powiedział w środę wicepremier,lider Polski Razem, Jarosław Gowin na wspólnym briefingu z szefem MZ.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował, że nowe rozwiązania będą dotyczyły m.in. powiązania ryczałtu z aktywnością placówek i poszerzenia katalogu procedur,które będą finansowane poza nim. Pod koniec lutego rząd przyjął projekt ustawy o utworzeniu tzw. sieci szpitali; Gowin zgłosił wówczas zdanie odrębne. Zapowiedział, że zastrzegł sobie prawo do zgłaszania w toku prac parlamentarnych poprawek do projektu. -Ostatnie tygodnie wypełniły nam bardzo intensywne rozmowy i współpraca z ministrem Konstantym Radziwiłłem. Szukaliśmy wspólnie rozwiązań, które pozwolą nam zbliżyć stanowiska, rozwiać przynajmniej część zasadniczych wątpliwości -powiedział w środę Gowin.

Przyznał, że tym, czego się obawiał, był mechanizm ryczałtu "polegający na tym, że szpitale z góry dostają pieniądze, i wtedy jest pytanie czy tym szpitalom są potrzebni pacjenci, czy pacjenci nie będą traktowani jako zbyteczny koszt". Zapowiedział, że do ostatecznego kształtu ustawy zostaną zaproponowane poprawki, które będą jednoznacznie przesądzały, że "wysokość ryczałtu będzie powiązana z aktywnością szpitala, z wykonywaniem konkretnych procedur". -Uzgodniliśmy też, że poszerzona zostanie pula tych procedur medycznych, które będą finansowane poza ryczałtem- dodał.

Radziwiłł powiedział, że wspólnie wypracowano "najlepsze z możliwych rozwiązań na tym etapie". Minister wskazał, że zostaną one wprowadzone nie tylko jako poprawki do projektu, lecz także będą uwzględnione w rozporządzeniach wykonawczych. -Chodzi o to, by z jednej strony - zapewniając bezpieczeństwo szpitalom, które wchodzą do sieci -nie zdjąć z nich pewnego rodzaju zachęty, czy wręcz przymuszenia by nie pozostały bierne, nie redukowały liczby świadczeń, nie odwracały się tyłem do pacjentów- powiedział Radziwiłł. Dlatego, jak wyjaśnił, ryczałt będący podstawą wynagradzania szpitala będzie zależał od tego, czy szpital jest aktywny. -Jeżeli szpital wykona mniej niż zaplanowano, jego wynagrodzenie zostanie pomniejszone; jeżeli będzie pracował bardziej intensywnie - będzie powiększone- powiedział minister.

Finanse, jak zaznaczył, mają też w przypadku części świadczeń bezpośrednio zależeć od tego, ile zostanie ich wykonanych. Dodał, że lista świadczeń, które będą wynagradzane w sposób odrębny, jest długa i obejmuje m.in. porody i endoprotezoplastyki kolana i biodra. Odrębnie finansowane mają być też, jak zapowiedział, m.in. tzw. świadczenia kompleksowe w kardiologii i ortopedii, świadczenia z zakresu chemioterapii i radioterapii oraz diagnostyki obrazowej, w tym tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, a także świadczenia z zakresu transplantologii i wszczepianie implantów ślimakowych. -Jestem bardzo wdzięczny wicepremierowi, że udało się wypracować to rozwiązanie, bo ono zwyczajnie poprawia projekt, który przedstawiamy komisji zdrowia- powiedział Radziwiłł. 

Gowin zrewanżował się szefowi MZ podziękowaniami za współpracę, która "w sensie merytorycznym była bardzo skomplikowana, a w sensie międzyludzkim, personalnym - zawsze przyjazna". -To, że jesteśmy tu wspólnie z panem ministrem, to przykład dobrych standardów w polskiej polityce- ocenił Gowin. Na mocy projektowanych regulacji szpitale będą kwalifikowane do sieci po spełnieniu ściśle określonych kryteriów dotyczących zakresu i charakteru udzielanych świadczeń - niezależnie od struktury własności (czyli mogą to być podmioty publiczne i niepubliczne). Szpitale znajdujące się w sieci zostaną podzielone na kilka poziomów systemu zabezpieczenia, a kwalifikacji do każdego poziomu będzie się dokonywać na cztery kolejne lata kalendarzowe.

MZ przekonuje, że dzięki sieci szpitali opieka nad pacjentami będzie lepsza i bardziej całościowa. Poprawić ma się organizacja udzielania świadczeń przez szpitale i przychodnie przyszpitalne,łatwiejszy ma być też dostęp do leczenia specjalistycznego. MZ uważa, że zmiany pozwolą optymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwią lepsza koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. 

fot.[PAP/Leszek Szymański]

pc/PAP

PAP/Leszek Szymański

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook