Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin chce zrewolucjonizować naukę w Polsce. Będzie nowa ustawa

19.09.2017

Propozycje zawarte w Ustawie 2.0 przenika duch zdecydowanego dążenia do podnoszenia jakości kształcenia i badań naukowych - zapewnił we wtorek wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. Projekt ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce mamy poznać we wtorek.

Projekt nowej ustawy reformującej uczelnie i naukę, tzw. Ustawę 2.0., ma przedstawić we wtorek wicepremier Gowin podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Konsultacje społeczne ws. projektu potrwają ok. trzy miesiące.

- Liczę na to, że propozycje, które przedłożę zostaną przyjęte ze zrozumieniem, dlatego, że przenika je duch zdecydowanego dążenia do podnoszenia jakości kształcenia i badań naukowych - podkreślił Gowin w radiowej Jedynce. - My sobie nie możemy pozwolić na przeciętne kształcenie i przeciętną naukę. Jeżeli Polska ma wyrwać się z pułapki średniego wzrostu, to musimy mieć bardzo dobre uczelnie i bardzo dobrą naukę - dodał minister.

Zapowiedział, że chce zaaplikować polskiej nauce "silny impuls rozwojowy", wypracowany wraz ze środowiskiem akademickim. Tłumaczył, że prace nad projektem ustawy trwały prawie 2 lata i włączyło się w nie ok. 7 tys. naukowców, doktorantów, studentów, przedstawicieli administracji uczelni.

Odpowiadając na zarzut, że reforma nauki pozbawi uczelnie autonomii, Gowin tłumaczył, że obecnie system szkolnictwa wyższego w Polsce regulują 4 ustawy, czyli przede wszystkim ustawa z 2005 r.; w kolejnych latach wielokrotnie nowelizowana, a także ustawy o finansowaniu nauki; o stopniach naukowych i tytule naukowym; o pożyczkach i kredytach studenckich

- Teraz będzie jedna (ustawa), a więc widać, że prawo będzie dużo prostsze, a jest to możliwe dlatego, że zdecydowanie większą, niż do tej pory, część regulacji przesuwamy z ustawy na poziom uczelni, przede wszystkim statutów uczelni - podkreślił Gowin.

- To uczelnie będą np. swobodnie, autonomicznie decydować o tym, czy mają dzielić się na strukturę wydziałową - tak jak się to dzieje wszędzie w Polsce, czy być może niektóre uczelnie wybiorą strukturę szkół albo college'ów - zapowiedział wicepremier.

Jak podkreślił, Ustawa 2.0 zwiększy autonomię uczelni i zwiększy kompetencje rektora. - Chcemy powołać na uczelniach nowy organ - radę uczelni, która w ponad połowie ma się składać z przedstawicieli tzw. otoczenia społeczno-gospodarczego, czyli np. wybitnych wychowanków, wybitnych przedsiębiorców, itd. - zaznaczył Gowin.

Minister tłumaczył też, że wszystkich członków rady uczelni wybierze wspólnota akademicka: jednego członka mają wybrać studenci, pozostałych - senat uczelni. - Nie ma tutaj żadnego miejsca do ingerencji politycznej - zauważył.

Do zadań rady uczelni będzie należało m.in. wskazywanie kandydatów na rektora. Samego wyboru rektora - jak wskazywał Gowin - dokona kolegium elektorów.

Wicepremier dodał, że projekt ustawy przewiduje także, że podstawą przyjęć na studia ma być egzamin maturalny, ale uczelnia będzie mogła zarządzić egzamin wstępny. - Przy czym punktacja z egzaminu wstępnego nie może mieć większego znaczenia w postępowaniu rekrutacyjnym, niż 50 proc. - podkreślił.

Potwierdził, że studia pozostaną bezpłatne, a uczelnia przy rekrutacji na studia będzie musiała podać pełen katalog i wysokość opłat, jakie musi ponieść student. Uczelnia, która zmieni studentowi opłaty w czasie studiów ma być karana.

Studia niestacjonarne trwać mają dłużej niż studia stacjonarne - o jeden semestr w przypadku studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz o 2 semestry w przypadku studiów jednolitych magisterskich.

- Studia zaoczne muszą trwać dłużej, jeżeli mają dostarczyć takiej samej wiedzy, takich samych umiejętności, jak studia dzienne - ocenił Gowin. - Przez wiele lat oszukiwaliśmy studentów, oszukiwaliśmy pracodawców. Nie ma takiej możliwości, żeby nawet bardzo zdolni studenci (...) uczący się w trybie sobotnio-niedzielnym przyswoili sobie tyle wiedzy, ile przyswoją ich koledzy ze studiów dziennych - dodał.

Jednocześnie, zdaniem Gowina, wydłużenie studiów niestacjonarnych nie oznacza konieczności zwiększenia opłat za te studia.

Dopytywany, czy przy okazji wprowadzenia Ustawy 2.0 dojdzie do "dekomunizacji uczelni", Gowin stwierdził, że na dekomunizację był czas w latach 90. Podkreślił jednak, że w jego ocenie, wszystkie osoby piastujące najważniejsze stanowiska na uczelni - rektorzy, czy dziekani - powinny składać oświadczenia lustracyjne. - Uczelnie to są wspólnoty, które poświęcają się szukaniu i przekazywaniu prawd, dlatego jeżeli ktoś ma w swojej przeszłości taką mroczną kartę, powinien stanąć w świetle prawdy i do tego się przyznać - uzasadnił wicepremier.

 "Propozycje są dziwne"

- Dziwi mnie, że wicepremier minister nauki Jarosław Gowin przedstawi projekt tzw. Ustawy 2.0, którego nie zna ani rząd, ani klub PiS, który ma go uchwalić - podkreśla szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Według niego nowe propozycje są "dziwne". - Wątpię, żebyśmy się na nie zgodzili - dodał.

Projekt nowej ustawy reformującej uczelnie i naukę, tzw. Ustawę 2.0., ma przedstawić we wtorek wicepremier Gowin podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Konsultacje społeczne ws. projektu potrwają ok. trzy miesiące.

O to czy zna ten projekt Terlecki był pytany we wtorek w radiowej Trójce. - To ciekawe, znam tylko z opowieści paru znajomych, co tam może w środku być. Nie znam - odparł wicemarszałek.

Jak dodał, Gowin tylko ogólnie przedstawiał zarys swojego pomysłu. - Pewne wątpliwości się pojawiają - wskazał Terlecki. Dopytywany, jakie, odpowiedział: "Trudno mówić o wątpliwościach właściwie wtedy, kiedy się nie zna na pewno projektu".

- Słyszałem, że mają być np. wydłużone studia zaoczne, że źle są potraktowane małe, prowincjonalne uczelnie, albo że tytuły naukowe będzie nadawać nie rada wydziału, która się na tym zna, tylko senat, złożony - jak wiadomo - z przedstawicieli różnych kierunków, że recenzje prac habilitacyjnych czy doktorskich mają być utajnione - mówił szef klubu PiS.

Według niego są to pomysły "dziwne". - Wątpię, żebyśmy się na nie zgodzili - podkreślił. - Też mnie dziwi, dlaczego premier przedstawia projekt, którego nie zna rząd ani klub parlamentarny, który ma go uchwalić - dodał Terlecki.

- Rozumiem, że to jest dziś, na razie projekt premiera i ministra szkolnictwa wyższego, a potem zobaczymy, co z tego wyniknie -
powiedział wicemarszałek.

PAP

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 3. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 4. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 5. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 6. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 7. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook