Jedynie prawda jest ciekawa


Górnicy wciąż wierzą w uratowanie swoich kolegów. "Jesteśmy z Wami"

06.05.2018
Zofiowka06052018
Górnicy wciąż wierzą w uratowanie swoich kolegów. "Jesteśmy z Wami"

Pod kopalnię Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie w niedzielę trwa akcja ratownicza po sobotnim wstrząsie, przychodzą górnicy, także z innych kopalń. Wierzą, że ich koledzy żyją i uda się ich uratować. Ratownicy próbują dotrzeć do czterech górników, pozostających wciąż pod ziemią.

Przy wejściu do kopalni pojawił się baner z napisem: "Górnicy z Zofiówki - jesteśmy z Wami".

Jedną z osób, które pojawiły się w niedzielę rano przed zakładem, był Adrian Galdia, górnik z dziesięcioletnim stażem, pracujący obecnie w oddalonej ok. 10 km od Zofiówki kopalni Pniówek; w przeszłości był zatrudniony także w Zofiówce.

Podobnie jak inni okoliczni mieszkańcy, w sobotę przed godz. 11. także on odczuł silny wstrząs. - Od razu pomyślałem: oby nikomu nic się nie stało. Wiadomo - wszyscy jesteśmy kolegami - powiedział PAP.

Ocenił, że choć sytuacja po wypadku jest trudna, wierzy jednak, że górnikom udało się przeżyć. - Jeżeli jest prześwit, nie ma dużego obwału i do górników płynie powietrze, uważam, że ich szansa na przeżycie jest duża. Najgorzej, gdyby byli przysypani - ocenił Galdia. Dodał, że kluczowe jest doprowadzenie do górników lutniociągu, którym jest tłoczone świeże powietrze.

- Zobaczymy co z tego będzie. Mam nadzieję, że chłopaki tam jakoś dają sobie radę - powiedział.

Jak mówił górnik, choć w górnictwie często dochodzi do wstrząsów, nigdy w swej pracy nie zetknął się bezpośrednio z tąpnięciem, czyli takim wstrząsem, który skutkuje deformacją lub zniszczeniem wyrobisk. - Jestem dobrej myśli; jeżeli jest prześwit, jest obwał, ale widać górników, to uważam, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze - podsumował.

W chwili wstrząsu, w sobotę około godz. 11., w kopalni pracowało 250 osób, z czego w rejonie bezpośredniego zagrożenia 900 m pod ziemią - 11. Czterem z nich udało się uciec, siedmiu zostało pod ziemią. Po kilku godzinach ratownicy odnaleźli dwóch z nich - są w szpitalu z niegroźnymi dla życia urazami. W sobotę wieczorem natrafiono na kolejnego górnika - przygniecionego i bez oznak życia.

 W niedzielę ratownikom udało się do niego dotrzeć. Był nieprzytomny; zastęp ratowniczy rozpoczął transportowanie poszkodowanego na noszach do bazy, gdzie jego stan oceni lekarz.

Z czterema innymi poszukiwanymi górnikami wciąż nie ma kontaktu. Ratownicy usiłują do nich dotrzeć, kontynuują też budowę lutniociągu, czyli instalacji doprowadzającej powietrze. 

PAP
Fot: PAP/Andrzej Grygiel

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook