Jedynie prawda jest ciekawa


Gorąco na granicy polsko-ukraińskiej. Nie wpuszczono urzędnika odpowiedzialnego za zakaz ekshumacji polskich żołnierzy!

18.11.2017
pilne20102017
Gorąco na granicy polsko-ukraińskiej. Nie wpuszczono urzędnika odpowiedzialnego za zakaz ekshumacji polskich żołnierzy!

Jak poinformowała agencja IAR, Światosław Szeremeta jechał w delegacji zorganizowanej przez ukraińskie towarzystwo "Nadsiannia". Jak wyjaśnił, delegacja jechała dwoma autobusami do Polski w celu upamiętnienia, jak to określił, poległych ukraińskich żołnierzy.

- Zakaz wjazdu do Polski dla ukraińskiego urzędnika, odpowiedzialnego za zakaz polskich ekshumacji. Światosław #Szeremeta jechał autokarem do Łańcuta na uroczystości upamiętniające ukraińskich żołnierzy. Na granicy w Medyce poinformowano go,że otrzymał roczny zakaz wjazdu do Polski - podało za pośrednictwem Twittera Polskie Radio. 


Światosław Szeremety pełni funkcję sekretarza ukraińskiej państwowej komisji do spraw upamiętnień żołnierzy i ofiar wojen oraz politycznych represji. W rozmowie wideo z jednym z ukraińskich portali poinformował dziś, że otrzymał roczny zakaz wjazdu do Polski oraz do strefy Schengen. 

Jak poinformowała agencja IAR, Światosław Szeremeta jechał w delegacji zorganizowanej przez ukraińskie towarzystwo "Nadsiannia". Jak wyjaśnił, delegacja jechała dwoma autobusami do Polski w celu upamiętnienia, jak to określił, poległych ukraińskich żołnierzy.

Na wydarzenie zareagowały już władze wschodniego sąsiada Polski. MSZ Ukrainy wezwało w trybie pilnym ambasadora RP w Kijowie Jana Piekłę w związku z niewpuszczeniem do Polski sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy ds. Upamiętnień Swiatosława Szeremety. - Wzywamy w trybie pilnym ambasadora Polski na Ukrainie w związku z niewpuszczeniem sekretarza Państwowej Komisji Międzyresortowej Swiatosława Szeremety do Polski - napisała na Twitterze rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji Mariana Beca.

Kolejny kryzys na linii Polska - Ukraina. Teoretyczność Państwa Polskiego w pełnej krasie - skomentował wydarzenie dziennikarz "Gazety Polskiej Codziennie" Wojciech Mucha. - Czyli wczoraj minister Krzysztof Szczerski robi w relacjach Polski z Ukrainą potężny krok do przodu, dziś decyzją Witold Waszczykowski człek z Ukrainy zostaje upokorzony na granicy (o tym, że jest na liście dowiedział się na miejscu, jadąc zapewne kilkaset kilometrów), tym samym wczorajsza rozmowa prezydenckiego ministra jest warta tyle co nic. Oczywiście można spodziewać się reakcji strony ukraińskiej - napisał na swoim facebookowym profilu Mucha.

Dwa tygodnie temu Dziennik Gazeta Prawna ujawnił, że jednym z polityków, którym zostanie odebrane prawo wjazdu do Polski będzie Wołodymyr Wjatrowycz, szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. "Czarna lista" jest konsekwencją niedawnych zapowiedzi ministra Waszczykowskiego, który obiecał uruchomienie procedury zakazu wjazdu do Polski dla tych, którzy prezentują skrajnie antypolskie stanowisko. W reakcji na to, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy Wołodymyr Wiatrowycz porównał działania naszego kraju z działaniami Rosji. Już od kilku lat jestem persona non grata w Rosji. Mówią, że dziś otrzymałem zakaz wjazdu do Polski. Nie tak niepokoi mnie ograniczenie mego prawa do podróżowania, jak to, że demokratyczna Polska zabrzmiała unisono z autorytarną Rosją - napisał na Facebooku.

Na piątkowym posiedzeniu  Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy obie strony wspólnie uzgodniły, że zakaz poszukiwań i ekshumacji na
terytorium Ukrainy powinien zostać zniesiony. Chodzi o wprowadzony pod koniec kwietnia br. przez ukraiński IPN zakaz poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium tego państwa. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

Komitet Konsultacyjny uzgodnił w piątek, że "wspólne prace ekshumacyjne na terytorium Ukrainy powinny zostać wznowione".

Obie strony uznały też potrzebę kontynuacji prac dwustronnej międzyrządowej komisji ds. ochrony i przywrócenia dziedzictwa kulturowego oraz zadeklarowały podjęcie współpracy z "odpowiednimi władzami lokalnymi na rzecz realizacji wspólnego interesu".

Według komunikatu, podczas posiedzenia omówione zostały także "przygotowania do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie na Ukrainie, która odbędzie się w grudniu br." W Charkowie, który ma odwiedzić prezydent Duda, znajduje się Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu, w którym spoczywają szczątki 4302 polskich ofiar NKWD. Zdecydowaną większość stanowią więźniowie obozu NKWD w Starobielsku, w tym ośmiu generałów. W dołach śmierci, wraz z polskimi oficerami, leży także około 2,8 tys. ofiar stalinowskiego terroru z lat 1937-1938.

kh/pap/polskieradio/IAR

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook