Jedynie prawda jest ciekawa


Google jak lewicowa sekta. Wyciekło nagranie ze spotkania

14.09.2018
google14092018
Google jak lewicowa sekta. Wyciekło nagranie ze spotkania

Amerykańscy konserwatyści od lat oskarżają wielkie korporacje internetowe, jak Facebook czy Twitter o lewicowe skrzywienie i skryte cenzurowanie prawicowych i konserwatywnych głosów. Niedawno otrzymali kolejny mocny argument na poparcie tej tezy – film nagrany na spotkaniu z szefami Google, który wyciekł do prasy.

Film w posiadanie którego weszli dziennikarze Breitbart News, został nagrany podczas cotygodniowego spotkania z serii TGIF. Nagrano go w 2016 roku, krótko po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Wzięła w nim udział cała wierchuszka firmy – założyciele Sergiej Brin i Larry Page, obecny szef Sundar Pichai i wiceprezydenci Kent Walker i Eileen Naughton. 

Seans nienawiści

Oglądając ten film można odnieść wrażenie, że ogląda się spotkanie członków Partii Demokratycznej. Przemawiający szefowie Google nie próbują nawet ukrywać, że są zrozpaczeni zwycięstwem Trumpa

Nie brakuje porównań wyborców Republikanów do faszystów i ekstremistów oraz stwierdzeń, że zagłosowali na niego z powodu braku wiedzy czy nudy. Całość pokazuje, że zwycięstwo Trumpa było ogromnym zaskoczeniem dla amerykańskiej lewicy i establishmentu i każdy, kto śledził amerykańskie media po wyborach oglądał setki podobnych wystąpień i łzawych świadectw bólu, jaki przedstawicielom establishmentu sprawiła wola wyborców. 

Pierwszy ciekawy fragment zaczyna się, gdy na scenę wchodzi Ruth Porat, odpowiedzialna za wyniki finansowe Google (CFO). Po krótkim opisie swoich wrażeń z wieczoru wyborczego, podczas którego kobieta niemal się rozpłakała, słyszymy zapowiedź, że Google użyje swojej siły, zasobów i oddziaływania, aby pomóc „naprawdę ważnym wartościom”. Reszta spotkania nie pozostawia wątpliwości o jakie wartości jej chodzi . 

W 53 minucie nagrania Pichai odpowiada, że receptą na „fake news” rozpowszechniane przez „źle poinformowanych wyborców” ma być rozwój uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, która pozwoli lepiej filtrować takie treści. Nie byłoby w tym nic nagannego, gdyby nie kontekst – „low information voters” to określenie, które lewica stosuje do opisu wyborców prawicy, sugerując, że nie popiera ich postulatów tylko z powodu braku wiedzy czy inteligencji. Innymi słowy w tym kontekście „fake news” to np. artykuły prasowe których punkt widzenia nie zgadza się lewicowym establishmentem. 

Na lewo marsz

Jeżeli ktoś miałby wątpliwości, że o to chodzi, to dosłownie dwie minuty później Kent Walker, odpowiadając na kolejne pytanie z publiczności, że Google musi zadbać o to, aby wzrost populizmu – jak lewica nazywa wszystkie opcje na prawo od centrum – pozostały tylko „czkawką” historii, a świat zdążał we właściwą – lewą – stronę. Nie tłumaczy niestety jak to się ma do oficjalnej misji firmy, którą jest zapewnienie dostępu do informacji. 

Można argumentować, że Google to prywatna firma i mają prawo cenzurować co chcą. Problem tylko w tym, że ta cenzura – jeśli ma miejsce – odbywa się za kulisami, a sama firma publicznie udaje bezstronność. Dla prawicy jest to poważny problem – Google jest praktycznie monopolistą, odpowiadającym za ponad 90% wyszukiwań w sieci. Nic więc dziwnego, że amerykańska prawica od dawna apeluje do swoich polityków o zajęcie się tym problemem. Odpowiednie narzędzia do walki z monopolami już istnieją w amerykańskim prawie. Pytanie jest tylko o to czy Republikanie odważą się na otwartą wojnę z internetowymi lewicowymi monopolistami?

Wiktor Młynarz

Film udostępniony przez Breitbart zobaczyć tu: LEAKED VIDEO: Google Leadership’s Dismayed Reaction to Trump Election


Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 7. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 8. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook