Jedynie prawda jest ciekawa


Głodujący w obronie historii piszą do prezydenta

16.04.2012

W dniu dzisiejszym z inicjatywy Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego dojdzie w Warszawie do spotkania wybitnych historyków i publicystów reprezentujących stronę społeczną z Panią Minister Edukacji Narodowej Krystyną Szumilas i jej ekspertami na temat nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych.

Witamy tą inicjatywę Pana Prezydenta jako wyraz troski najwyższego organu państwa nad nauczaniem historii w polskich szkołach. Zwracamy uwagę, że nasz protest dotyczy także innych przedmiotów w Polskiej szkole. Bez gruntownej dyskusji z autorytetami naukowymi, nauczycielami i rodzicami nie powstanie wspólny i satysfakcjonujący program nauczania dla wszystkich szkół i uczelni w Polsce.

Mamy nadzieję, że ta inicjatywa zostanie rozszerzona na inne dziedziny nauki. Deklarujemy jako grupa inicjatywna Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej, że weźmiemy udział w każdej rozmowie dotyczącej dobra polskiej szkoły. Każda taka inicjatywa będzie krokiem naprzód w sprawie zakończenia protestów  w całej Polsce.

Wyrażamy radość z faktu zorganizowania w Pałacu Prezydenckim tego spotkania. Mamy przekonanie, że podzielane będzie tutaj nasze przekonanie o głębokim sensie prowadzenia debaty publicznej o potrzebie wychowywania i nauczania młodych Polaków w duchu świadomości historycznej i dumy narodowej.

Te hasła i te cele stały się powodem podjęcia w Krakowie (a potem w kolejnych miastach Polski) najbardziej dramatycznej formy zwrócenia uwagi opinii publicznej na zagrożenia wypływające z planowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian w programie nauczania.

Życząc owocnego spotkania podkreślamy, że nasza akcja protestacyjna ma charakter obywatelski i nie jest emanacją żadnej partii ani środowiska politycznego.

Adam Kalita
Grzegorz Surdy


Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej
[fot.PAP/Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 2. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 3. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 4. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 5. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 6. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 7. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 8. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook