Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: EXPO przyspieszy rozwój Łodzi

23.11.2016

Łódź jest kandydatem do organizacji International Expo 2022, jej kandydaturę przedstawi w Paryżu wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.

Łódź jest kandydatem do organizacji International Expo 2022, jej kandydaturę przedstawi w Paryżu wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński. Prezentacja Łodzi jako kandydata do organizacji tzw. małego Expo 2022 odbędzie się w siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na 160. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw. Tematem wiodącym polskiej wystawy - zgłoszonym oficjalnie w czerwcu br. - jest kompleksowa rewitalizacja terenów miejskich; ideę odzwierciedla hasło "City Re: Invented".

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Ich atrakcją są pawilony przygotowane przez uczestników, np. kraje, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe. W wyborze organizatora wystawy uczestniczą przedstawiciele 167 państw.

W rozmowie z portalem wPolityce.pl wicepremier przedstawił założenia prezentacji Łodzi. - Przede wszystkim, Łódź jest polskim miastem, to jest polski wniosek, więc mówimy o atutach całej Polski. To jest doskonały przykład miasta, które właśnie poprzez rewitalizację może zdynamizować swój rozwój. Stąd taki temat naszej prezentacji, temat bardzo łódzki. To miasto przez lata było niedoceniane, ale chyba mamy dobry coraz lepszy czas dla Łodzi, a pomysł ze zorganizowaniem wystawy EXPO tylko może te procesy przyspieszyć – mówił o atutach Łodzi prof. Piotr Gliński.

Wicepremier mówił również o procesach, które przyczyniły się do obecnej sytuacji miasta: - Jak wiadomo, to miasto zostało zniszczone przez proces, a nie przez kataklizm. My chcemy to odwrócić. Rewitalizację wykorzystać do zdynamizowania rozwoju miasta i to nie tylko w aspekcie architektonicznym. Mówimy również o procesach społecznych i kulturowych. Prezentowany przez nas w Paryżu projekt rewitalizacyjny zakłada, że kultura ma być jednym z najważniejszych czynników rewitalizacyjnych. I to nie tylko dla Łodzi, dla całego regionu i szerzej, dla kraju – stwierdził Gliński.

Jeżeli Łódź otrzyma możliwość zorganizowania tej wystawy, rząd wesprze miasto kwotą 5 miliardów złotych. - To jest projekt, który mógłby być realizowany przez kilka lat od 2022 lub 2023 roku. Kosztować ma nieco ponad 5 miliardów złotych, które rozkładamy na 6 lat. W połowie ta kwota ma się zwrócić poprzez komercjalizację, a ta druga połowa to inwestycje, które w Łodzi i tak powinny być zrealizowane – ocenił wicepremier.

Miasto wiele zyska po tej wystawie, zostanie m.in. zrewitalizowane centrum miasta. - Bardzo liczymy na rewitalizację centrum miasta w tym sensie architektonicznym. Bo bardzo ważne jest to, że planujemy, aby ta wystawa powstała nie gdzieś na obrzeżach Łodzi, poza centrum, ale w samym sercu miasta. Poprzez przygotowanie terenów pod wystawę zostanie odnowiona ta część, która powinna zyskać nowe życie już dawno. Pamiętajmy także o wymiarze społecznym rewitalizacji. Socjologowie łódzcy opisują dokładnie 13 obszarów biedy charakterystycznych dla tego właśnie miasta. Owszem, miasto się zmienia, dawna fabryczna architektura jest sprytnie wykorzystywana użytkowo, ale w mojej ocenie potrzeba kolejnych czynników dynamizujących te procesy. EXPO2022 ma być jednym z nich – przekonywał prof. Gliński w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

wPolityce.pl/ems

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook