Jedynie prawda jest ciekawa


Gronkiewicz-Waltz może odetchnąć głęboko

06.12.2016

"Brak referendum to możliwość dalszej spokojnej, ale też dynamicznej, pracy na rzecz miasta, zamiast angażowania się w kampanię referendalną" - oceniła we wtorek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Przez ostatnie dwa miesiące Guział, we współpracy m.in. z Piotrem Ikonowiczem z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, zbierał podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydent stolicy. W poniedziałek poinformował, że zebrał ok. 140 tys. podpisów, przy wymaganym minimum prawie 133 tys. podpisów. 

Guział zapowiedział jednak, że nie złoży ich do komisarza wyborczego, ponieważ mogłoby się okazać, że będzie ich za mało po weryfikacji i taka "nadwyżka" nie wystarczy. Gronkiewicz-Waltz oceniła we wtorkowej rozmowie z dziennikarzami, że rezygnacja z przeprowadzenia referendum daje jej możliwość dalszej spokojnej, ale jednocześnie dynamicznej, pracy na rzecz miasta. "Zamiast angażować się i być w kampanii referendalnej, w ten czy inny sposób, trzeba budować metro, trzeba przygotować budżet miasta, a 15 (grudnia) trzeba uchwalić ten budżet. (...) Ciągle coś się dzieje w Warszawie, mamy różne ambitne plany, jeśli chodzi nie tylko o metro, ale też drogi, przedszkola i mieszkania komunalne" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. 

Podkreśliła, że brak referendum nie zmienia jej planów, ale można powiedzieć "jedna koza została wyprowadzona". Prezydent stolicy była też pytana o kolejną próbę wyłonienia przez miasto wykonawcy audytu dot. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. W pierwszym przetargu wpłynęła tylko jedna oferta, ale została odrzucona przez miasto. W drugim przetargu zgłosiło się dwóch oferentów, ich propozycje są obecnie poddawane analizie. Gronkiewicz-Waltz pytana, czy tym razem uda się wybrać wykonawcę audytu i podpisać z nim umowę odparła, że nie jest w komisji przetargowej, która analizuje oferty. "Mam nadzieję, że będzie trochę więcej szczęścia niż za pierwszym razem. To też pokazuje, jak to jest trudna problematyka" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. 

Zaznaczyła, że w warunkach drugiego przetargu miasto daje przyszłemu wykonawcy audytu więcej czasu na zbadanie spraw reprywatyzacyjnych - trzy miesiące. Nie odpowiedziała, kiedy miasto wybierze wykonawcę audytu i podpisze z nim umowę. "To musi komisja przetargowa stwierdzić i nadzorujący wiceprezydent Witold Pahl nad tym czuwa" - zapewniła. Zgodnie z ogłoszeniem ws. przetargu miasto oczekuje m.in.: "analizy dokumentacji co najmniej 100 postępowań z lat 1990-2016 (w tym oceny wybranych postępowań reprywatyzacyjnych pod kątem występujących w nich ewentualnych nieprawidłowości, ich przyczyn i skutków), które dotyczą zwrotu nieruchomości lub wypłaty odszkodowań za nieruchomości". 

Miasto chce szczególnego uwzględnienia spraw z obszaru Śródmieścia i dawnej Gminy Centrum, w tym postępowań, których stronami byli nabywcy roszczeń. Warunek, jaki miasto stawia przed potencjalnym wykonawcą audytu, to wykonanie co najmniej dwóch usług - dokonanie oceny prawidłowości funkcjonowania jednostki administracji publicznej i doradztwo świadczone na rzecz administracji publicznej. Każda o wartości co najmniej 250 tys. zł brutto. Kryteria oceny ofert to w 50 proc. cena, a w 50 proc. "opis sposobu realizacji zamówienia". Miasto wymaga od zainteresowanych firm wykazania, że dysponują co najmniej dziesięcioma osobami, które będą uczestniczyć w realizacji zamówienia, w tym co najmniej pięcioma analitykami/audytorami.

kk/PAP

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook