Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Hodges: Polskę i USA łączą "naturalne więzy"

08.11.2015

Dowódca sił amerykańskich w Europie mówił w Warszawie o relacjach łączących Polskę i USA.

Relacje między Stanami Zjednoczonymi i Polską są bardzo silne - powiedział dowódca sił amerykańskich w Europie gen. Ben Hodges, który w niedzielę złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

"Kiedy myślę o Polsce, myślę o ludziach, którzy kochają wolność i którzy umieją o nią walczyć" - powiedział Hodges w niedzielę dziennikarzom. Jak ocenił, Polskę i Stany Zjednoczone łączą "naturalne więzy".

Przypomniał, że dwóch polskich patriotów, to także amerykańscy bohaterowie: Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko. Hodges ocenił, że dobre relacje między Polską, a Stanami Zjednoczonymi, których przykładem są Kościuszko i Pułaski, są obecnie kontynuowane. Przypomniał, że polscy i amerykańscy żołnierze razem walczyli w Afganistanie i Iraku, jak i innych miejscach na świecie.

Hodges powiedział również, że jest optymistą, jeśli chodzi o szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku. Wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak na początku października ocenił, że szczyt ten - zaplanowany na 8 i 9 lipca 2016 r. - przesądzi o dalszych działaniach Sojuszu przez następne lata i będzie najważniejszym w XXI w., a może nawet w ciągu ostatnich 25 lat. 

Według Hodgesa najważniejszy cel warszawskiego szczytu to zademonstrowanie jedności. "28 państw angażuje się w kolektywną obronę wszystkich 28 państw; Rosja nie jest jedynym zagrożeniem dla tego bezpieczeństwa, Państwo Islamskie, kryzys uchodźczy - to wszystko są rzeczy, nad którymi trzeba wspólnie pracować, także z UE" - przekonywał Hodges.

Generał złożył też życzenia Polakom i polskim żołnierzom z okazji przypadającego na 11 listopada Dnia Niepodległości. Podkreślał, że polska armia jest dobrze wyekwipowana i wytrenowana.  

Pytany, czy sytuacja w Syrii będzie miała wpływ na sytuację w Europie, generał przyznał, że sytuacja z uchodźcami pogarsza się w ostatnich tygodniach. Przypomniał, że deklarowanym celem interwencji Rosji w Syrii miała być walka z Państwem Islamskim, ale - zauważył - Rosjanie tego nie robią. 

Jego zdaniem, prezydent Władimir Putin wysłał wojska do Syrii m.in. dlatego, że chciał zademonstrować krajowej, jak i światowej opinii publicznej, że Rosja to globalna potęga, chciał też odwrócić uwagę od Ukrainy. "Putin chciał, aby ludzie zapomnieli, że wciąż są tysiące rosyjskich żołnierzy okupujących suwerenne terytorium Ukrainy. Odwracając uwagę od Ukrainy chciał, by UE zniosła sankcje" - ocenił Hodges. 

"Chciałbym, aby Rosja wniosła wkład w walkę z Państwem Islamskim, to prawdziwe zagrożenie dla nas wszystkich, ale jak na razie tego nie robią" - dodał generał.

Hodges ocenił też, że konieczna jest większa skuteczność w przepływie sprzętu i żołnierzy wewnątrz NATO i Unii Europejskiej.  

"Od połowy przyszłego roku będziemy mieć ponad 600 pojazdów z naszej ciężkiej brygady w Polsce, będą tu na stałe; wojska rotacyjne będą mogły z nich korzystać. Podobnie mamy sprzęt w Estonii, na Łotwie, Litwie i Bułgarii oraz w Niemczech. Największa liczba pojazdów będzie w polskiej bazie treningowej przez cały rok. To znaczące zaangażowanie. Będziemy mieć też żołnierzy, którzy będą tutaj cały czas ćwiczyć z polskimi sojusznikami" - powiedział generał. 

Zapewnił, że amerykańskie zaangażowanie w Polsce już jest bardzo silne. "Obecność amerykańskiej armii w Europie nie jest taka jak kiedyś, nie musi już być tak duża, ale nasi sojusznicy muszą wykonywać swoje zadania. Każdy kraj zgodził się więcej inwestować we własną obronę, wszystkie 28 krajów zgodziło się przeznaczać 2 proc. PKB na obronę. Wszystkie kraje muszą dalej pracować, aby poprawiać swoje zdolności obronne" - zaznaczył. 

Gen. Hodges przyjechał do Polski w ramach polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Na początku tygodnia planowane jest jego spotkanie w dowództwie generalnym.

Rotacyjne ćwiczenia amerykańskich wojsk w Polsce i innych krajach regionu odbywają się w ramach operacji Atlantic Resolve rozpoczętej wiosną roku w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę i aneksję Krymu. W ramach ciągłej rotacyjnej obecności we wspólnych ćwiczeniach i szkoleniach na zmianę bierze udział po kilkuset żołnierzy. Na polskich poligonach szkolili się już Amerykanie z wojsk lotniczych, specjalnych, aeromobilnych, pancernych i zmechanizowanych oraz artylerii.

Na początku października Polska i USA zawarły porozumienie w sprawie lokalizacji przyszłych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Amerykanom zostaną udostępnione tereny i obiekty w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie.

lap/PAP

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 2. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 3. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 4. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 5. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 6. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 7. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 8. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook