Jedynie prawda jest ciekawa


Gdańsk przyjął „Model na rzecz Równego Traktowania”. Będzie przyjazny dla każdego

29.06.2018
gdansk15042018
Gdańsk przyjął „Model na rzecz Równego Traktowania”. Będzie przyjazny dla każdego

Gdańska Rada Miasta przyjęła w czwartek Model na rzecz Równego Traktowania. Dokument zawiera rekomendacje działań, które mają sprawić - w zamyśle autorów - by miasto było przyjazne dla każdego bez względu na płeć, wiek, poglądy, orientację seksualną itp.

Za przyjęciem dokumentu głosowało 16 radnych z PO, a 10 (głównie z PiS) było przeciwnych. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Głosowanie poprzedziła bardzo gorąca dyskusja. Od rana, kiedy zaczęły się obrady, przed siedzibą rady protestowali zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Modelu.

Wiceprezydent miasta Piotr Kowalczuk przypomniał w czasie obrad, że w Gdańsku mieszka ponad 463 tys. osób, spośród których 120 tys. przekroczyło 60. rok życia, 60-80 tys. (zależnie od sposobu klasyfikacji) "zmaga się z jakąś niepełnosprawnością". "Blisko 28 tysięcy gdańszczanek i gdańszczan to osoby o orientacji homoseksualnej lub biseksualnej" - powiedział Kowalczuk, dodając, że prawie 10 procent mieszkańców Gdańska to cudzoziemcy, a w mieście działa kilkadziesiąt kościołów i związków wyznaniowych.

"Model równego traktowania nie jest przeciwko komukolwiek, jest na rzecz tego, żeby wszystkim żyło się w naszym mieście dobrze. Model zakłada wyłącznie uznanie praw osób będących w tzw. grupach wykluczenia. Jest to dokument, który zbiera uwagi, kierunki, zalecenia co do zachowań, działań, zasad postępowania w codziennym postępowaniu urzędu, jednostek, partnerów biznesowych czy organizacji pozarządowych współpracujących z miastem" - mówił Kowalczuk. Zaznaczył, że Model "jest zbiorem rekomendacji, nie dyrektyw" i "wyrównuje on szanse do pełnego uczestnictwa w życiu miasta".

"Jutro Polski, jutro Gdańska, zaczyna się dziś. My wyprzedzamy swoją epokę, wyprzedzamy stereotypy, których jesteśmy więźniami, idziemy naprzód" - mówił z kolei prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. "Gdybyśmy w Polsce, Gdańsku z szacunkiem odnosili się do osób innej orientacji seksualnej, nie heteroseksualnej, nie trzeba by było tego Modelu" - dodał. Jego zdaniem Model "jest pierwszą próbą skodyfikowania, opisania problemów, które są realne w Gdańsku i które chcemy dzisiaj systematycznie zacząć rozwiązywać".

"Homoseksualiści są w każdej grupie społecznej, wśród księży też, o czym wiemy dobrze, i uciekanie od tego tematu, stygmatyzowanie nas, którzy ten temat podnoszą, i oskarżanie nas o to, że propagujemy, że rozbijamy rodziny, to jest zarzut nie tylko () nieprawdziwy, ale zarzut, który świadczy o tym, że z naszą wiarą jest głęboki kryzys" - mówił też Adamowicz.

"Model co do założeń, naszym zdaniem, jest nieprawidłowy, bo zamiast tworzyć równość, tworzy nierówność, ponieważ te rekomendacje, które tam są zapisane w sprawie środowiska LGBT, tak naprawdę forują, promują to środowisko" - powiedział PAP szef klubu gdańskich radnych PiS Kazimierz Koralewski.

Radna PiS Anna Kołakowska podkreśliła, że Model wzbudził bardzo duży sprzeciw mieszkańców Gdańska, a opracowujący go zespół w czasie konsultacji wprowadził "zaledwie kilka zmian", choć "uwag krytycznych było kilkaset". "My nie mamy prawa wychowywać dzieci, bo wy wiecie lepiej, jak te dzieci wychowywać, a szczególnie, jak uczyć je współżycia seksualnego z byle kim i byle gdzie" - mówiła.

"W tym nieszczęsnym Modelu na rzecz równego traktowania 25 razy użyty jest skrót LGBT, 17 razy użyto słowa homoseksualiści, 23 razy - osoby transpłciowe, 8 razy lesbijki. No to jest nadreprezentacja" - mówiła Kołakowska. Dodała, że Model wprowadza "uprzywilejowanie dla homoseksualistów". "Gdańsk jest miastem solidarności nie takiej, ja wy ją widzicie, Gdańsk jest miastem solidarności, którego spoiwem w latach 80. i dzisiaj było prawo Boże" - zaznaczyła.

Radny PiS Piotr Czauderna także apelował o odrzucenie Modelu. "Nie po raz pierwszy władze miasta wprowadzają do modelu i mieszają różne grupy społeczne po to, żeby wprowadzić pewne uprzywilejowane traktowanie dla takich grup jak LGBT" - powiedział. Stwierdził, że Model został oparty na nierzetelnych diagnozach. Jego zdaniem nierzetelna jest choćby informacja, że osoby homoseksualne stanowią 5 procent polskiego społeczeństwa. "Są bardzo poważne brytyjskie badania naukowe, które pokazują, że to jest półtora procent społeczeństwa" - mówił Czauderna.

Inny radny PiS Piotr Gierszewski zaznaczył, że model przygotowano "zbyt szybko", rekomendacje się zmieniały, a w ostatniej chwili wprowadzono tak wiele poprawek, że większość radnych nie miała szansy zapoznać się z ich ostatecznym kształtem. Gierszewski zaproponował, by dokument odesłać do komisji i na spokojnie raz jeszcze przedyskutować jego treść.

Przed budynkiem, w którym odbywały się obrady, zgromadziła się około 300-osobowa grupa przeciwników przyjęcia Modelu. Odmawiali oni różaniec i śpiewali religijne pieśni. Mieli też transparenty, w tym z napisami: "Stop homodyktatowi" i "Stop demoralizacji naszych dzieci". Były też flagi z emblematami Młodzieży Wszechpolskiej.

W sąsiedztwie ustawiła się około 100-osobowa grupa zwolenników Modelu, wyposażonych m.in. w kolorowe parasolki - symbol środowisk LGBT - i transparenty, m.in. "Tak dla równego traktowania", "Miłość, wolność, równość, siostrzeństwo", "Jeśli postawicie mury, my zbudujemy mosty". Skandowali też: "Wolność, równość, demokracja", "Każdy inny, wszyscy równi", "Świeckie państwo".

Gdański Model na rzecz Równego Traktowania obejmuje diagnozę sytuacji i propozycje rozwiązań dla takich zagadnień jak: płeć, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne i narodowe, religia, wyznanie, bezwyznaniowość, światopogląd, orientacja seksualna i tożsamość płciowa. Urząd miasta podaje, że w wypracowanie diagnoz i rekomendacji Modelu zaangażowanych było prawie 100 osób i organizacji. Konsultacje społeczne 179 rekomendacji zmian w polityce miejskiej odbyły się na przełomie kwietnia i maja.(PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ wus/


Warto poczytać

 1. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 2. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 3. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 4. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 5. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 6. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 7. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook