Jedynie prawda jest ciekawa


Gdańsk ma swoją definicję pluralizmu. "Zasady wolności słowa nie są przestrzegane"

20.10.2017
Gdansk20102017
Gdańsk ma swoją definicję pluralizmu. "Zasady wolności słowa nie są przestrzegane"

Przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy i Stowarzyszenia KoLiber skrytykowali w piątek władze Gdańska, że w miejskim panelu obywatelskim o tym, jak wspierać aktywność obywatelską uczestniczyły tylko środowiska feministyczne, a nie zaproszono ruchów prawicowych.

Przemysław Majewski z KNP Gdańsk powiedział dziennikarzom, że w spotkaniu trzeciego panelu obywatelskiego 7 października, wzięli udział przedstawiciele tylko jednego rodzaju środowiska. - Czyli środowiska feministycznego, zajmującego się wsparciem ruchu LGBT. Nie zaproszono przedstawicieli drugiej strony, które również sprzeciwiają się dyskryminacji i opowiadają się za równymi prawami, tak jak np. Fundacji Mamy i Taty - wyjaśnił.

- Zdecydowanie została złamana zasada dobrej debaty. Gdańsk mieni się miastem wolności, tymczasem takie wartości jak państwo prawa, wolność słowa, demokracja - o które prezydent Gdańska Paweł Adamowicz walczy w wywiadach, czy też chodząc na różnego rodzaju marsze, protesty - okazują się ułudą. Bo jak widzimy w Gdańsku zasady wolności słowa i przestrzegania pluralizmu nie są przestrzegane. To jest smutne memento dla wszystkich mieszkańców Gdańsk, czy w zbliżających się wyborach samorządowych rzeczywiście takiego dialogu chcemy - ocenił działacz KNP Gdańsk.

Kamil Poźniak z oddziału trójmiejskiego Stowarzyszenia Koliber dodał, że otwarty dialog byłby też na rękę przedstawicielom środowisk feministycznych i LGBT.

- Dla tych środowisk byłoby lepiej, gdyby w dyskusji na temat ich praw i uciążliwości z jakimi się spotykają, brali też udział osoby o różnych poglądach. Aby właśnie w drodze debaty dochodzić do najlepszych rozwiązań - argumentował.

W odpowiedzi na zarzuty przedstawicieli prawicy rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek zapewniła, że władze chcą, aby Gdańsk był "miastem tolerancyjnym, dumnym ze swojej wolności i solidarności z wszystkimi naszymi mieszkańcami, nie dokonując podziału na lepszych i gorszych".

- Chcielibyśmy zdementować zarzuty jakoby miasto wpierw zaprosiło, a potem zrezygnowało z obecności przedstawiciela Fundacji Mamy i Taty. Jej przedstawiciel nie znalazł się wśród organizacji, które specjaliści ds. organizacji panelu rekomendowali, jako najbardziej predestynowany do zaprezentowania chrześcijańskiego poglądu na tematy równościowe. Fundacja Mama i Tata nie została więc wyproszona, bo nie była zaproszona. Lektura raportu fundacji "Strategia polityczna lobby LGTB w Polsce i na świecie" nie pozostawia wątpliwości, że jej działalność nie jest związana ze wspieraniem równego traktowania - oceniła Skorupka-Kaczmarek.

Wyjaśniła, że zaproszono natomiast do udziału w debacie trzy inne osoby, które mogłyby prezentować chrześcijańską perspektywę na równe traktowanie kobiet i mężczyzn oraz osób LGBT. - Niestety ze względu na kolizję terminu osoby te nie mogły wziąć 7 października udziału w panelu. W kolejnym spotkaniu panelu 21 października wystąpi ks. Sebastian Niedźwiedziński, który przedstawi chrześcijańską perspektywę na kwestię równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz osób LGBT - dodała.

Panel obywatelski ruszył w listopadzie 2016 r. Pierwszy jego temat zatytułowano"Jak lepiej przygotować Gdańsk na wystąpienie ulewnych opadów deszczu?", w kolejnym wiosną tego roku dyskutowano nad tym, jak poprawić jakość powietrza w mieście.

Obecny panel obywatelski "Jak wspierać aktywność obywatelską w Gdańsku?" składa się z pięciu spotkań, z których trzy już się odbyły. Ostatnie zaplanowano na 28 października.

Panel obywatelski w Gdańsku tworzą 63 osoby oraz 2 osoby rezerwowe, proporcjonalnie do liczby mieszkańców danej dzielnicy. Jego skład odzwierciedla strukturę demograficzną miasta według płci, wieku oraz poziomu wykształcenia. Z uwzględnieniem tych kryteriów mieszkańcy są losowani z rejestru wyborców.

Na zakończenie obrad odbywa się głosowanie. Aby przyjęte stanowisko miało charakter wiążącej rekomendacji dla prezydenta Gdańska musi uzyskać co najmniej 80-procentowe poparcie.

PAP

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook