Jedynie prawda jest ciekawa


„Gabinet cieni” PO "zajął się" MON

05.12.2016

- Macierewicz to najlepszy minister obrony, jakiego mogła mieć armia - do zarzutów PO odniosła się rzecznik PiS Beata Mazurek.

Ministerstwo obrony pod kierownictwem Antoniego Macierewicza, to resort skandali i niekompetencji; rządy PiS, to „demolowanie” bezpieczeństwa - ocenili przedstawiciele „gabinetu cieni” PO.

Mamy za sobą czarny rok rządów PiS, a w resorcie obrony ta czerń jest najczarniejsza, to rzeczywiście jest resort skandali i zaniechań - powiedział w poniedziałek Tomasz Siemoniak, który w gabinecie cieni Platformy pełni funkcje „wicepremiera”.

Jak ocenił, rok rządów PiS, to „demolowanie armii i polskiego bezpieczeństwa”. Zarzucił też ministrowi obrony „mnóstwo szkodliwych pomysłów”. Siemoniak, który w czasach rządów PO-PSL był ministrem obrony narodowej, nie pochwalił się swoimi „osiągnięciami” i licznymi obietnicami bez pokrycia, które składał w swojej kadencji. Nie odniósł się również do szczytu NATO, który odbył się w lipcu 2016 r. w Warszawie, ani do stacjonowania wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce. Oba te ważne zdarzenia miały miejsce za czasów rządów PiS.

Do zarzutów Platformy odniosła się w rozmowie z PAP rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. - Antoni Macierewicz to najlepszy minister obrony, jakiego mogła mieć armia. Dba o wydatki na obronność, dba o żołnierzy, daje im nowe ścieżki awansu, przedłuża im możliwości zatrudnienia, bo po 12 latach kontraktów dobrze wyszkoleni żołnierze do tej pory byli wyrzucania na bruk - powiedziała PAP Mazurek.

Jak oceniła, Macierewicz „otwarcie i jasno walczy o interesy polskiej armii i bezpieczeństwo naszego kraju”. Zdaniem Mazurek, Platforma w sprawie obronności nie zrobiła „nic albo niewiele”. Jedyne co Platforma potrafi, to nieustannie nas za wszystko krytykować – podkreśliła.

- Antoni Macierewicz, to osoba, która przez ćwierć wieku wolnej Polski dowiodła, że czego się nie dotnie, to zepsuje - przekonywał Siemoniak w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie. Jego zdaniem, Macierewicz jest pierwszym ministrem obrony po 1989 roku, który brutalnie złamał konsensus polskiej klasy politycznej, wokół spraw bezpieczeństwa.

Siemoniak zaznaczył, że symbolem rządów PiS - „rządów arogancji, niekompetencji i oszukiwania” - jest Bartłomiej Misiewicz. Każda godzina sprawowania funkcji ministra przez Macierewicza, to szkoda dla Polski - pokreślił.

Zauważył też, że Macierewicz jest jedynym ministrem obrony od momentu wejścia Polski do NATO, którego nie przyjął sekretarz obrony USA. Innym symbolem działań Macierewicza - zdaniem Siemoniaka – jest „demolowanie” armii zawodowej i preferowanie karykaturalnego pomysłu obrony terytorialnej”.

Według Czesława Mroczka, który kieruje resortem obrony w ramach gabinetu cieni PO, rok rządów PiS w zakresie obronności, to „chaos, niekompetencja i totalny bałagan”. Jak ocenił, projekt Wojsk Obrony Terytorialnej - ze strony Macierewicza - to „zasłona dymna przed niekompetencją i szkodnictwem”. Zarzucił też szefowi MON, że zatrzymał ważne projekty modernizacyjne w polskiej armii, takie jak m.in. projekt pozyskania śmigłowców. Kwestia śmigłowców pokazuje, jak resort obrony jest niekompetentny i jak szkodliwe decyzje podejmuję - podkreślił Mroczek.

Jak ocenił, „bardzo poważne stanowisko (ministra obrony), zajmuje człowiek niepoważny, który działa na szkodę sił zbrojnych i naszej obronności”. Powołany w połowie listopada gabinet cieni Platformy, który ma na bieżąco recenzować pracę rządu Beaty Szydło, to prawie 50 osób - „premier” Grzegorz Schetyna, dwóch „wicepremierów”: Ewa Kopacz i Tomasz Siemoniak oraz 21 „ministrów” i ich zastępców.

W gabinecie znaleźli się również m.in.: szef klubu PO Sławomir Neumann (resort rozwoju i infrastruktury), Rafał Grupiński (kultura i dziedzictwo narodowe), Borys Budka (sprawy wewnętrzne i administracja), Czesław Mroczek (obronność), Rafał Trzaskowski (sprawy zagraniczne), Krzysztof Brejza (sprawiedliwość), Włodzimierz Nykiel (finanse), Urszula Augustyn (edukacja), Piotr Wach (nauka i szkolnictwo wyższego), Tomasz Grodzki (zdrowie).

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 2. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 3. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 6. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 8. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook