Jedynie prawda jest ciekawa


Film Spielberga sprawia kłopoty mieszkańcom Wrocławia

19.11.2014

Mieszkańcy Wrocławia muszą sobie radzić z utrudnieniami spowodowanymi przez ekipę filmową.

Słynny reżyser Steven Spielberg kręci we Wrocławiu swój nowy film. Ulice dolnośląskiej stolicy mają w nim udawać oblężony przez armię radziecką Berlin. Okazuje się, że obecność ekipy filmowej poważnie utrudnia życie mieszkańców Wrocławia.

„Żyjemy jak w okupowanym Berlinie, kluczymy między zasiekami” – żalą się „Gazecie Wyborczej” mieszkańcy miasta.

Kręcenie filmu utrudnia życie do tego stopnia, że mieszkańcy nie mogą normalnie korzystać z miejskiej infrastruktury. Muszą obchodzić plan zdjęciowy i do pracy, szkoły chodzą nie ulicami, a podwórkami.

Ograniczony jest ruch pieszych, samochodów, są problemy z parkowaniem.

Aby ulice Wrocławia jak najlepiej rzeczywistość Niemiec z czasów II Wojny Światowej, filmowcy zdemontowali nawet prywatne anteny satelitarne. W ich miejsce pojawiły się zbiorcze anteny, a mieszkańcom ma zostać wypłacona rekompensata.

Sami filmowcy zdają sobie jednak sprawę, że ich obecność przeszkadza mieszkańcom. Dlatego na bramach kamienic, które wezmą udział w filmie pojawiły się takie informacje: "Zostało nam jeszcze tylko siedem dni i państwa teren zacznie wracać do normalnego, spokojnego życia".

Dochodzi jednak do sytuacji absurdalnych. „Nie ma w tym tygodniu odwiedzin” – miała usłyszeć jedna z osób chcących wejść do kamienicy, w której mieszka jej znajomy.

W trudnej sytuacji są też lokalni przedsiębiorcy, chcący dojść do pracy i normalnie prowadzić swój interes. „Każdego dnia mówią nam co innego. Jednego dnia tu nie można parkować, drugiego gdzie indziej. Jak klienci mają do mnie dojechać?” – powiedział jeden z właścicieli miejscowych zakładów.

Dodatkowo mieszkańcy są zobowiązani do nieopowiadania o tym jak wygląda praca na planie. „Przyszedł do nas ktoś z ekipy i namawiał, żebyśmy podpisali dokumenty o tym, że wszystko, co widzimy z okien jest poufne i nie wolno nam o tym rozmawiać” – mówi jeden z mieszkańców.

Doszło też do zmian w organizacji ruchu we Wrocławiu. Ograniczenia w ruchu i parkowaniu dotyczą m.in. ulic Kurkowej, Komuny Paryskiej oraz Ptasiej. Dodatkowo zmieniane są trasy i godziny odjazdu autobusów miejskich.


tk/gazeta.pl

fot. YouTube.com 

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 5. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 6. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook