Jedynie prawda jest ciekawa


Fala odejść z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

03.03.2016

Czy w polskiej armii powstanie groźna dla systemu dowodzenia luka? Tak sugeruje RMF FM, informując o „exodusie generałów z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych”. Z tej instytucji chce odejść ponoć 5 generałów. „To prawie jedna czwarta wszystkich służących w dowództwie. Mowa jest też o kilku pułkownikach” — czytamy na RMF24.pl.

Stacja zaznacza, że ci, którzy chcą odejść, nieoficjalnie mówią o braku zgody na politykę nowego kierownictwa MON. „Między innymi chodzi o wypowiedzi Antoniego Macierewicza, że wojskowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1989 rokiem, a także kończyli uczelnie w Związku Radzieckim, kariery w wojsku nie zrobią” — przekonuje RMF FM.

Autor artykułu wskazuje jednak również, że swoje znaczenie mogą mieć zmiany warunków kończenia służby. Generałowie mogą się obawiać zmian w systemie emerytalnym. „Jak usłyszał nasz dziennikarz, początek roku jest najlepszym czasem na odejście” — tłumaczy RMF FM.

Nieoficjalnie jeden z generałów miał powiedzieć, że tak duża fala odejść to „wizerunkowa katastrofa”. Według informacji stacji, wśród odchodzących generałów są m.in.: inspektor wojsk lądowych - generał Janusz Bronowicz i szef sztabu dowództwa - generał Ireneusz Bartniak.

Całą sytuację opozycja wykorzystuje w wiadomy sposób. Czesław Mroczek, były wiceszef MON i poseł PO uważa, że „to efekt fatalnej polityki personalnej ministra Macierewicza, groźnej dla bezpieczeństwa Polski”. Według Mroczka, czarę goryczy przelały nowe przepisy autorstwa Antoniego Macierewicza, dające możliwość mianowania na wysokie dowódcze stanowiska żołnierzy, których stopnie - zgodnie z obecnymi wytycznymi - na to nie pozwalają.

Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON, przyznaje w rozmowie z portalem „wPolityce.pl”, że całą sytuacją jest zaskoczony. „Nikt oficjalnie nie informował o takich planach. Departament kadr nie ma jeszcze żadnej informacji na ten temat. Wygląda na to, że generałowie zanim poinformowali o swoich planach przełożonych, postanowili z informacjami iść do mediów. To zdaje się najlepiej pokazuje, że oni nie nadają się do tego, by służyć w Wojsku Polskim. Jeśli tak, to dobrze, że sami podejmują decyzje o odejściu”— mówi Misiewicz.

Pytany, czy fala odejść może być formą protestu wobec działań nowego szefa MON rzecznik Ministerstwa tłumaczy: „Badania pokazują, że żołnierze są zadowoleni ze służby w Wojsku Polskim. Popierają również zmiany kierunkowe, które są wprowadzane w armii. Jeśli mamy do czynienia z generałami, którzy chcą uciekać przed czymś, którzy byli szkoleni w Moskwie, czy boją się o swoje emerytury, to trudno to komentować” — podkreśla rzecznik MON.

Zaznacza, że opisywana przez RMF fala odejść nie zagrozi funkcjonowaniu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ryb, RMF FM

Fot. [PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook