Jedynie prawda jest ciekawa


Fakt: Zrobili sobie z Polski żłób

28.04.2012

Dzisiejszy "Fakt" oburza się informacją o tym, że były premier Kazimierz Marcinkiewicz wycenił swoje usługi, określone jako "doradztwo" dla bankrutującej firmy DSS na kilkadziesiąt tysięcy złotych, a które, jak zauważa gazeta, sprowadzały się do załatwiania państwowych zleceń.

Firma byłego premiera – Doradztwo Gospodarcze i Finansowe Kazimierz Marcinkiewicz – na 24,6 tys. zł wyceniła firmie DSS „doradztwo strategiczne i współpracę z Polimex, West LB Bank i Ministerstwem Skarbu Państwa”. Na kolejne 40 tys. zł expremier wycenił podobne usługi, ale poszerzone o MSZ i resort infrastruktury.

Nie dość, że rola Marcinkiewicza w całej sprawie jest wątpliwa – komentują dziennikarze - szefowie tych resortów to jego koledzy, a były premier nie jest zarejestrowanym lobbystą – to o DSS szybko zrobiło się głośno. Spółka nie płaci w terminie rat za kupioną od państwa kopalnię kruszców w Złotoryi.

Mimo to, w 2011 roku w trybie z wolnej ręki (a więc bez przetargu) DSS dostał od ministra Cezarego Grabarczyka strategiczne zamówienie na dokończenie opuszczonego przez chiński COVEC odcinka autostrady A2. Podczas podpisywania kontraktu na 756 mln zł Grabarczyk zapewniał, że resort prześwietlał kondycję spółki.

Jeszcze niedawno to samo mówił nowy minister Sławomir Nowak - zauważa gazeta. A może po prostu wierzyli w zapewnienia Marcinkiewicza? Przed tygodniem sąd ogłosił upadłość DSS. Co na to sam zainteresowany? Nie widzi problemu:

– Gdyby mnie pan złapał na lobbingu, mógłby mnie pan podać do prokuratury. Ja byłem w ministerstwie skarbu, aby po prostu złożyć konkretną propozycję w imieniu DSS – tłumaczy się Marcinkiewicz.

Fakt podaje kolejne przykłady: niedawno rzecznik rządu Paweł Graś i Igor Ostachowicz odpowiedzialny za rządową propagandę. Według Centrum Informacyjnego Rządu, nagrody dostali za dobre wyniki w pracy.

W sumie w poprzedniej kadencji premier przyznał ministrom i wiceministrom 125 nagród na łączną kwotę 416 800 zł. – W ustawie budżetowej w każdym roku przewidziane są środki na nagrody dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. O przyznaniu takiej nagrody decyduje Prezes Rady Ministrów – wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu.

Gazeta przypomina jeszcze jeden głośny przykład, który wzburzył opinię publiczną: były prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler miał dostać do końca lutego ponad 300 tys. złotych za oddanie do użytku głównej areny Euro 2012 - Stadionu Narodowego. Pieniędzy nie dostał, bo premier Donald Tusk (55 l.) uległ presji mediów i wypłatę premii wstrzymał. Kapler będzie się jednak sądził o jej wypłacenie. I ma duże szans na wygraną, bo jego umowa uzależnia wypłatę nagrody jedynie od samego faktu oddania stadionu. Więcej – kolejna premia czeka na Kaplera, gdy odbędzie się Euro 2012. Według pobieżnych wyliczeń będzie to kolejne pół miliona złotych!

Ten smutny obraz Polski komentuje Łukasz Warzecha, pod charakterystycznym tytułem: "Powtórka z Urbana" i wskazuje, że tak, jak kiedyś, ten ponury symbol peerelowskiej propagandy śmiał się Polakom w twarz, mówiąc, że "rząd się sam wyżywi", tak i dziś widać te same analogie z postawą współcześnie rządzących polityków w Polsce. I przestrzega:

- Obywatelu, ściskaj pasa. Na 2013 rok przewidziana jest drastyczna faktyczna podwyżka podatków. Progi pozostaną oczywiście w miejscu, zniknie mnóstwo ulg. Płać i płacz. Minister Sikorski potrzebuje twojej kasy na bony dla swoich urzędników (i dla siebie), pan premier na premie dla swoich wiernych przybocznych, a posłowie – na iPady.

Greg/Fakt
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook