Jedynie prawda jest ciekawa


Esbecy planowali otruć Annę Walentynowicz. Sąd ich uniewinnił

06.06.2018
annawal06062018
Esbecy planowali otruć Annę Walentynowicz. Sąd ich uniewinnił

Anna Walentynowicz cudem nie została ofiarą zamachu przygotowanego i zaplanowanego przez bezpiekę. Mimo to sąd uznał, że plany to zbyt mało, by skazać oskarżonych i uznać ich za przestępców.

– Za samo przygotowanie zamachu nie można ich skazać – uznał sędzia i uniewinnił byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL.

O tej bulwersującej sprawie napisał portal Tygodnika Solidarność, który przytacza m. in. wypowiedź wnuka Anny Walentynowicz, który nie kryje swojego wzburzenia i nazywa wyrok „skandalem”. Najnowszy wyrok tej sprawie to kolejna odsłona batalii, która ciągnie się przed polskimi sądami niemal od dekady. 

Wcześniej ta sama sprawa była raz rozpatrywana w radomskim sądzie w 2010 r., wówczas została umorzona. Według sądu w Radomiu, oskarżeni popełnili czyny stanowiące zbrodnię komunistyczną, której karalność się przedawniła.

Byłym funkcjonariuszom SB zarzucono popełnienie między 19 a 21 października 1981 r. w Radomiu zbrodni komunistycznej i zbrodni przeciwko ludzkości, polegającej na działaniu w grupie przestępczej i przekroczeniu uprawnień służbowych. Oskarżonym zarzucono również stosowanie represji wobec Walentynowicz i prześladowania działaczki w związku z jej przynależnością do "Solidarności". 

Esbecy planowali otruć Annę Walentynowicz, która miała w Radomiu spotkać się z robotnikami w kilku zakładach, ale działaczka "S" opuściła miasto wcześniej niż zakładano.

We wrześniu 2011 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił decyzję sądu z Radomia i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Sąd Okręgowy zwrócił Instytutowi Pamięci Narodowej akta do uzupełnienia, a IPN pracował nad tym trzy lata. Ponownie na wokandę sprawa trafiła w grudniu 2015 r, wyrok wydano w lipcu ub. roku.

Sąd Okręgowy w Radomiu uniewinnił wówczas trzech b. funkcjonariuszy SB. Sędzia uzasadniał wówczas swoją decyzję tym, że działania oskarżonych zatrzymały się na fazie przygotowań. - Sądowi nie pozostawało nic innego, jak uniewinnienie oskarżonych, bo ich działanie nie przeszło w fazę dalszą, którą można by uznać za usiłowanie, mogące podlegać odpowiedzialności karnej - wyjaśniał  wówczas przewodniczący składu orzekającego.

Prokuratorzy IPN nie zgodzili się z uniewinnieniem i sprawa po raz drugi trafiła do Lublina, do Sądu Apelacyjnego. Tam wyrok został podtrzymany i jest już prawomocny. Prokuratorzy z pionu śledczego mogą zgłosić się teraz z wnioskiem kasacyjnym do Sądu Najwyższego. 

ac/za tysol.pl

fot. YT


Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook