Jedynie prawda jest ciekawa


Episkopat apeluje do polityków o wzajemny szacunek

14.03.2017

Konferencja Episkopatu Polski zaapelowała do wszystkich stron życia politycznego i społecznego o wzajemny szacunek, pojednanie i budowanie jedności i pokoju. Wszystkich Polaków biskupi proszą o modlitwę w intencji ojczyzny.

We wtorek zakończyło się dwudniowe zebranie plenarne KEP poświęcone m.in. małżeństwom i pomocy dla Syrii. "W perspektywie zbliżających się Świąt Wielkanocnych biskupi zwracają się do wszystkich stron życia politycznego i społecznego z gorącym apelem o wzajemny szacunek, o autentyczną i roztropną troskę o dobro wspólne, o pojednanie i budowanie jedności i pokoju. 


Wszystkich Polaków żyjących w kraju i poza jego granicami proszą o modlitwę w intencji Ojczyzny" - stwierdzają w komunikacie po obradach biskupi. Głównym tematem zebrania plenarnego KEP było wsparcie rodzin na każdym etapie wspólnoty małżeńskiej. Hierarchowie ocenili, że przy przygotowaniu narzeczonych do małżeństwa konieczne jest większe zaangażowanie księży i doświadczonych małżonków w kształtowaniu postaw narzeczonych. Episkopat przypomniał, że nie są wyłączone z Kościoła osoby, które po rozpadzie sakramentalnego małżeństwa żyją w nowym związku. 

"Są one ciągle członkami żywego i mistycznego Ciała Jezusa Chrystusa" - podkreślili prosząc o modlitwę w intencji małżonków i dzieci, których dotknął rozpad małżeństwa oraz o wsparcie takich osób. Zebranie plenarne KEP omawiało też misję polskiej Caritas do Syrii. W ramach programu "Rodzina-rodzinie" ponad 7 tys. polskich darczyńców wspiera 2 tys. 225 rodzin w Aleppo. Pomoc polega na przekazywaniu 510 zł miesięcznie przez pół roku jednej określonej rodzinie w Syrii - przypomniał na konferencji prasowej po obradach KEP jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki.

KEP zdecydowała, że w Niedzielę Miłosierdzia - 23 kwietnia - w kościołach zostanie zorganizowana specjalna zbiórka do puszek na rzecz ofiar wojny w Syrii. Biskupi podtrzymali swoje stanowisko z poprzedniego spotkania dotyczące utworzenia korytarzy humanitarnych. 

"Do tego potrzebna jest pomoc rządu" - przypomniał abp Gądecki. W poniedziałek biskupi uczcili czwartą rocznice wyboru papieża Franciszka. W imieniu polskiego kościoła skierowali życzenia do papieża a w warszawskiej Bazylice Św, Krzyża odprawili mszę dziękczynną za jego pontyfikat.

wkt/PAP

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook