Jedynie prawda jest ciekawa


Emeryci bez dodatków pielęgnacyjnych

30.03.2012

Po 75. roku życia ludzie zostaną bez dodatków pielęgnacyjnych. PO planuje ich obcięcie. W zamian proponuje niepełnosprawnym seniorom specjalne bony, którymi zapłacą za opiekę. Zanim je dostaną, czekają ich kolejki u lekarzy orzeczników - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Obecnie każda osoba, która ukończyła 75. rok życia, otrzymuje co miesiąc trochę ponad 190 zł brutto. Jest to dodatek pielęgnacyjny. Niestety, niebawem się to skończy.

Parlamentarzyści PO planują bowiem zastąpienie dodatku specjalnymi bonami, którymi można będzie płacić za usługi pielęgnacyjne. A to oznacza likwidację dotychczasowego świadczenia.

Hanna Czechowska ma 72 lata, liczyła na dodatek. Teraz załamuje ręce. – Po rewaloryzacji dostaję 1298 zł emerytury, po opłaceniu mieszkania i wykupieniu leków starcza na bardziej niż skromne utrzymanie – wylicza. – Dodatek pielęgnacyjny mogłabym przeznaczyć na leki.

Senator Mieczysław Augustyn z PO, który kieruje specjalnym zespołem przygotowującym pakiet zmian ustaw o pomocy społecznej, przekonuje, że chodzi o to, by było… lepiej.

– Zależy nam, aby wsparcie trafiało do najbardziej potrzebujących – zapewnia. Wyjaśnia założenia projektu: – Każdy emeryt, który chciałby się ubiegać o dodatek pielęgnacyjny, musiałby uzyskać zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności. Projekt przewiduje, że będą trzy stopnie niepełnosprawności. O tym, który z nich dostanie osoba niepełnosprawna, zadecyduje specjalny orzecznik.

A co z kolejkami do komisji? Senator Augustyn nie widzi problemu. Twierdzi, że powiatowe zespoły orzekania o niepełnosprawności dadzą sobie radę.

Senator stara się uspokoić emerytów. Twierdzi, że ci, którzy już otrzymują dodatki, nie stracą ich, natomiast na świadczenie nie będą mogli liczyć ci, którzy w czasie wejścia nowych przepisów w życie nie skończyli 75 lat.

Pani Czechowska nie wierzy, że poprawi to sytuację najbardziej potrzebujących. – Patrzę na to, co się dzieje, na starszych ludzi chodzących po śmietnikach, na to, co robi rząd Donalda Tuska, i chce mi się wyć – mówi.

niezalezna.pl/"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 2. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 3. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 4. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 5. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 6. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 7. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook