Jedynie prawda jest ciekawa


Dzień Dziecka u prezydenta

01.06.2014

Radości, umiejętności cieszenia się tym, co mamy oraz marzenia, aby świat stał się lepszy - życzył najmłodszym prezydent Komorowski podczas uroczystości z okazji Dnia Dziecka, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Na zaproszenie pary prezydenckiej do ogrodów Pałacu Prezydenckiego przyszło kilkadziesięcioro dzieci w różnym wieku. Byli wśród nich m.in. wychowankowie domów dziecka oraz podopieczni Akademii Przyszłości - prowadzonego przez Stowarzyszenie Wiosna programu wsparcia rozwoju młodych ludzi.

"Dzieci to część rodziny, a rodzina to najmniejsza z ojczyzn, którą trzeba szanować i na którą trzeba stawiać. Nie ma rodziny pełnej, szczęśliwej do końca, jeżeli nie ma tam najmłodszych, jeżeli nie ma tam dzieci" - powiedział prezydent podczas uroczystości z okazji Dnia Dziecka. 

W ogrodzie Pałacu stanął też wielki pluszowy lew. Dzieci rozłożyły się na kocach, a każde z nich mogło dostać kolorowe balony oraz książkę pt. "Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności" autorstwa Michała Rusinka, która w przystępny i zabawny sposób ma przybliżyć młodemu pokoleniu, czym był PRL.

"Życzę wam, żebyście potrafili docenić to, że dziś już w ogóle nie ma żadnego produktu czekoladopodobnego, żebyście potrafili się cieszyć tym, co mamy, wszyscy razem, w każdej rodzinie (...), że wiele się zmienia na lepsze i będzie się w dalszym ciągu zmieniało za waszą przyczyną. Życzę wam radości i takiej naturalnej umiejętności cieszenia się tym, co mamy, oraz marzenia o tym, że chcielibyśmy, żeby świat wokół nas był jeszcze lepszy. Radości i pięknych marzeń" – powiedział Komorowski adresując swoje życzenia do wszystkich dzieci, nie tylko tych, które przyszły w niedzielę do Pałacu. 

Swoje życzenia złożyła też Anna Komorowska. "Życzę wam, nie tylko z okazji Dnia Dziecka, żeby Was wszyscy dookoła lubili i żebyście też lubili innych (...). Żebyście - nie tylko w Dzień Dziecka - mieli bardzo dobry czas, spędzony z bliskimi, których wy kochacie i którzy was kochają; i żeby to był czas spędzony mądrze dobrze i tak, żebyście się mogli rozwijać" - mówiła prezydentowa.

Komorowski starał się też wyjaśnić młodym ludziom, na czym polegał brak wolności w czasach PRL oraz na czym polegają różnice między życiem w tamtych i obecnych czasach. "To tak jak różnica między dobrą czekoladą, a wyrobem czekoladopodobnym, którym trudno się cieszyć" - tłumaczył prezydent.  

Anna Komorowska dodała, że trzeba pamiętać, że "oprócz wolności jest również odpowiedzialność" oraz, że do wolności trzeba podchodzić mądrze. "Uszy myć trzeba, nie ma rady" – zażartował prezydent.

Uczestnicy uroczystości wspominali swoje przeżycia z obchodów Dnia Dziecka. Anna Komorowska opowiadała, że najlepszym Dniem Dziecka, jaki zapamiętała, był ten, w którym rodzice zabrali ją do zoo. Prezydent zdradził, że najmilej wspomina pierwszy czerwca z czasów, gdy wraz ze swoimi dziećmi mieszkał w ciasnym mieszkaniu i aby świętować, cała rodzina wychodziła do parku przed domem. 

Komorowski zaprosił wszystkich chętnych do zwiedzania Pałacu Prezydenckiego. Siedziba prezydenta będzie otwarta dla zwiedzających w niedzielę w godzinach od 12 do 15. Będzie można zobaczyć m.in. Okrągły Stół, oraz znane z telewizji pomieszczenia, w których odbywają się uroczystości z udziałem prezydenta. Dla dzieci odwiedzających Pałac przewidziano upominki - balony, cukierki oraz egzemplarz książki Michała Rusinka. 

By wziąć udział w dniu otwartym należy wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Prezydent zachęcał też dzieci do udziału w obchodach rocznicy 25-lecia odzyskania wolności. "Serdecznie zapraszam 4 czerwca o godz. 10 na Plac Zamkowy w Warszawie; tam będzie można z bliska, lub z prawie bliska, zobaczyć bardzo wielu prezydentów" - namawiał Komorowski.

PAP/kop
[Fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook