Jedynie prawda jest ciekawa


„Dzień dobry” Obamy

03.06.2014

Od wypowiedzianych po polsku słów "dzień dobry" Barack Obama rozpoczął wizytę w Polsce. Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił, że Polska jest jednym z największych sojuszników i przyjaciół USA na świecie.

Mamy zamiar uszanować nasze zobowiązanie do zwiększenia zaangażowania w bezpieczeństwo Polski - zapewnił Obama. Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił znaczenie polsko-amerykańskiego braterstwa broni.

Obaj prezydenci tuż po przylocie Obamy do Warszawy spotkali się na warszawskim lotnisku Okęcie z żołnierzami - pilotami F-16, członkami personelu naziemnego oraz spadochroniarzami. Byli to zarówno Polacy, jak i szkolący się aktualnie w Polsce Amerykanie.

- Jest dla nas niesłychanie ważne, że także i dzisiaj możemy zaznaczyć w ten sposób trwające braterstwo broni polsko-amerykańskie - powiedział Komorowski.

Witając Obamę, nawiązał do ustawionych w hangarze na warszawskim Okęciu, gdzie odbyło się spotkanie z żołnierzami, czterech samolotów F-16 - dwóch z Polski i dwóch z USA. - Już one same stanowią istotny symbol współpracy wojskowej polsko-amerykańskiej. Ten symbol ma swoją długą historię. Wystarczy przypomnieć Tadeusza Kościuszkę - powiedział polski prezydent.

Podkreślił przy tym, że polsko-amerykańskie braterstwo sięga jeszcze XVIII wieku, a amerykańscy piloci walczyli po naszej stronie podczas wojny polsko-bolszewickiej. Komorowski zauważył, że literę "F" w nazwie F-16 można tłumaczyć nie tylko jako "fighter" (ang. myśliwiec), lecz także jako "freedom" - wolność.

- Jestem przekonany, że to świetnie pasuje do 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, która warta jest tego, aby ją umacniać, czynić elementem trwałym, stabilnym, czynić Polskę bezpieczną - powiedział Komorowski.

- Bezpieczeństwo Polski i całego regionu to także współpraca polsko-amerykańska, to także obecność żołnierzy amerykańskich na ziemi polskiej w momencie, kiedy wszyscy przeżywamy kryzys, który przecież dał o sobie znać tuż, tuż poza granicami Polski - dodał prezydent.

Swoje krótkie wystąpienie prezydent USA zaczął po polsku, słowami: "dzień dobry".

Obama podkreślił, że Polska jest jednym z największych sojuszników i przyjaciół USA na świecie. - Nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo Polski, jak również i w bezpieczeństwo sojuszników z Europy Środkowo-Wschodniej jest kamieniem węgielnym naszego własnego bezpieczeństwa i jest dla nas rzeczą absolutnie świętą - powiedział prezydent USA.

- W trakcie mojej wizyty tu, trzy lata temu, powiedziałem, że Stany Zjednoczone są gotowe zwiększyć zaangażowanie w bezpieczeństwo Polski. Mamy zamiar uszanować nasze zobowiązanie, co widzicie państwo w rozmieszczonych nowo w Polsce oddziałach lotniczych - zapewnił Obama.

Przypomniał, że w tym roku - wobec kryzysu na Ukrainie - Stany Zjednoczone zwiększyły militarną obecność w Polsce, gdzie przysyłały m.in. dodatkowe F-16 na rotacyjne ćwiczenia, i w innych krajach regionu. - Mam zamiar niektóre dodatkowe kroki ogłosić dziś - zapowiedział Obama.

O polskich i amerykańskich żołnierzach Obama powiedział, że formują oni podstawę naszego sojuszu. - Są częścią tej historii, o której mówił pan prezydent - Polacy i Amerykanie stojący ramię w ramię w imię wolności - podkreślił.

- Panie prezydencie, bardzo cieszę się, będąc tutaj, chcę podziękować panu osobiście i Polakom za powitanie jako przyjaciele i sojusznicy zjednoczeni i razem, i na zawsze - powiedział na zakończenie Obama, zwracając się do Komorowskiego. Amerykański prezydent dodał po polsku: "razem".

Wcześniej prezydent USA powiedział, że szczególnym zaszczytem jest dla niego, że może być w Warszawie w 25. rocznicę odrodzenia się polskiej demokracji i 15. rocznicę członkostwa Polski w NATO.

Na zakończenie spotkania Komorowski i Obama - przy dźwiękach puszczonej z głośników piosenki Bruce'a Sprinsteena - uścisnęli dłonie zaproszonych na spotkanie żołnierzy.

- Prezydent Obama interesował się, jaka jest różnica między naszymi a amerykańskimi F-16. Odpowiedzieliśmy, że główną różnicą u nas w Polsce jest spadochron hamujący, którego musimy używać, gdy pada deszcz, bo mamy krótsze pasy niż w Stanach - powiedział jeden z pilotów kpt. Leszek Siemieniewicz.

- Prezydent Obama był bardzo naturalny. Zadał kilka pytań związanych z samolotem, z naszym szkoleniem, współpracą - powiedział po spotkaniu dowódca 10. eskadry lotnictwa taktycznego ppłk Marcin Modrzewski.

W spotkaniu z prezydentami uczestniczyło ok. 50 żołnierzy, po połowie z Polski i z USA. Zaproszono pilotów i członków personelu naziemnego z bazy w Łasku koło Łodzi, a także lotników z USA, którzy tam się szkolą od połowy marca. 12 samolotów F-16 należących do sił powietrznych USA przyleciało do Łasku po tym, jak Stany Zjednoczone w związku z wydarzeniami na Krymie zdecydowały się zwiększyć pomoc militarną dla swych sojuszników z NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich.

Na spotkaniu byli też spadochroniarze - żołnierze polskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa oraz amerykańskiej 173. Brygady Powietrznodesantowej. Kompania Amerykanów pod koniec kwietnia przyleciała na ćwiczenia do Polski. Szkolą się z Polakami na poligonie w Drawsku Pomorskim. Podobne ćwiczenia z udziałem wojsk lądowych USA odbywają się też w krajach bałtyckich.

Zgodnie z zapowiedziami Pentagonu zarówno lotnicy, jak i spadochroniarze, mają przebywać na ćwiczeniach w Polsce do końca roku.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”.

 2. korwin16082018 16.08.2018

  "Co cię nie zabije, to cię wzmocni". Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 3. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 4. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 5. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 6. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 7. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 8. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook