Jedynie prawda jest ciekawa


Dworczyk: wspieramy europejskie aspiracje Ukrainy, ale nie ma zgody na gloryfikację UPA

25.08.2017

Wspieramy aspiracje europejskie Ukrainy, bo stabilna Ukraina jest ważna dla bezpieczeństwa naszego regionu - mówił w czwartek wiceszef MON Michał Dworczyk. Podkreślił przy tym, że nie ma zgody Polski na politykę historyczną odwołująca się do tradycji OUN-UPA.

Dworczyk, który był w czwartek gościem TVP Info, był pytany m.in. o politykę wobec Ukrainy w kontekście wizyty szefa MON Antoniego Macierewicza w Kijowie. Minister obrony był gościem obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy. Na trybunie honorowej wraz z nim zasiedli: szef ministerstwa obrony USA James Mattis oraz ministrowie obrony Litwy, Łotwy, Estonii, Turcji, Czarnogóry, Mołdawii i Gruzji, a także przedstawiciele Rumunii, Kanady i Wielkiej Brytanii.

Wiceszef MON ocenił, że obecność na obchodach amerykańskiego ministra obrony "jest dowodem na to, że Ukraina i kraje, które wspierają Ukrainą, a do nich zalicza się również Polska, w konflikcie z Rosją, czy w obronie przeciwko agresji rosyjskiej, mogą liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych". "Amerykanie ostatnio bardzo mocno podkreślali, że Ukraina jest krajem okupowanym w części przez Rosję. Podkreślali, że Krym jest integralną częścią Ukrainy, że nie ma zgody na okupację Krymu" - mówił Dworczyk.

Wiceszef MON zaznaczył, że "w dużej mierze to było spotkanie szefów resortów obrony krajów wschodniej flanki NATO". - Litwa, Łotwa, Estonia, Polska - tak naprawdę większość szefów obrony była reprezentowana dzisiaj w Kijowie. Bezprecedensowa można powiedzieć obecność, która jest jednoznacznym sygnałem, że nie ma zgody na agresywną politykę Federacji Rosyjskiej, że Ukraina może broniąc się liczyć na wsparcie - podkreślił.

Według wiceministra obecny prezydent Ukrainy Petro Poroszenko od początku swojej prezydentury konsekwentnie podkreśla, że miejsce Ukrainy jest w Unii Europejskiej i że Ukraina ma aspiracje, by wejść do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Naturalnie to jest bardzo daleka droga, ponieważ część polityków europejskich, część krajów UE w ogóle nie widzi takiej możliwości. Natomiast my wspieramy aspiracje europejskie Ukrainy nie tylko dlatego, że Ukraina jest naszym sąsiadem, którego staramy się wspierać w trudnych chwilach, ale też dlatego, że dla bezpieczeństwa naszego regionu jest szalenie ważne, żeby Ukraina była krajem stabilnym, przewidywalnym, spokojnym - zaznaczył.

Dopytywany w tym kontekście o ukraiński nacjonalizm Dworczyk podkreślił, że szef MON Antoni Macierewicz każdorazowo podczas spotkań z politykami ukraińskimi podkreśla, że nie ma zgody na politykę historyczną odwołującą się do tradycji OUN-UPA. - Ukraina do Europy z Banderą na sztandarze nie ma szans, żeby weszła. Nasza pozycja w tej sprawie jest jednoznaczna - podkreślił.

Jak mówił, "na gloryfikacji morderców nigdy nikomu nic dobrego nie udało się trwale zbudować". - Jeśli Ukraińcy wybraliby taką drogę, to niestety byłby to zły prognostyk na przyszłość. My cały czas wierzymy, że taka refleksja nastąpi - powiedział wiceminister.

Wyraził przekonanie, że "Ukraińcy zmierzą się ze swoją trudną historią, bo tylko na prawdzie można budować swoją przyszłość i dobre relacje polsko-ukraińskie". - Dobre relacje polsko-ukraińskie są potrzebne zarówno rządowi w Warszawie jak i rządowi w Kijowie. Współpraca strategiczna - prawdziwa a nie tylko deklaratywna - polsko-ukraińska jest bardzo dużą szansą dla obu naszych krajów - powiedział.

Dworczyk dodał, że w czwartek minister Antoni Macierewicz zaakceptował treść tablicy, która zawiśnie na Grobie Nieznanego Żołnierza, na której wymienione są miejscowości, gdzie samoobrona na Wołyniu odpierała ataki ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA. - Teraz będą konsultacje społeczne z organizacjami społecznymi, ze stowarzyszeniami, które pamięć o Wołyniu kultywują. Mam nadzieję, że 11 listopada taka tablica upamiętniająca tych bohaterskich obrońców nie tylko tych z Armii Krajowej, ale przede wszystkim samoobron kresowych zostanie odsłonięta - powiedział Dworczyk.

PAP

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 4. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 5. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 6. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook