Jedynie prawda jest ciekawa


Dworczyk odpiera zarzuty PO ws. OT

03.11.2016

"Zarzuty polityków Platformy ws. projektu dotyczącego powołania Wojsk Obrony Terytorialnej to zlepek półprawd, kłamstw i populizmu" - ocenił poseł PiS Michał Dworczyk. Jak podkreślił, Wojska Obrony Terytorialnej będą świetnym uzupełnieniem wojsk operacyjnych.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie politycy PO skrytykowali projekt MON, dotyczący powołania Wojsk Obrony Terytorialnej, zapowiadając wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. B. minister obrony Tomasz Siemoniak (PO) powiedział m.in., że w projekcie MON widzi "propagandowe działanie Antoniego Macierewicza". Według PO, powstanie formacja o niewielkim znaczeniu bojowym, a pieniądze, które zostaną przeznaczone na WOT, powinny trafić na modernizację armii zawodowej. "Tomasz Siemoniak razem z innymi politykami Platformy zarzuca dzisiaj nieczyste intencje ministrowi obrony Antoniemu Macierewiczowi, który reformuje polską armię. Zarzuty PO to są albo półprawdy, albo wypowiedzi wyrwane z kontekstu, albo zwykłe kłamstwa" - ocenił poseł PiS. 

Jak zaznaczył, warto zadać sobie pytanie, co się działo z polską armią w ciągu ostatnich 8 lat, za rządów PO-PSL. "Wojsko kurczyło się, modernizacja wyposażenia armii, bardziej niż kulała, minister Siemoniak nie był w stanie nawet rozstrzygnąć szeregu niezbędnych przetargów dla modernizacji armii" - podkreślił Dworczyk. Zdaniem posła PiS, politycy PO w trakcie konferencji prasowej obrażali osoby, które są zaangażowane w budowę Wojsk Obrony Terytorialnej. "Szereg środowisk proobronnych, młodych polskich patriotów, którzy chcą się zaangażować w budowę tego rodzaju sił zbrojnych, dzisiaj usłyszało, że są ludźmi niekompetentnymi, siepaczami politycznymi Prawa i Sprawiedliwości" - zaznaczył. 

"Po pierwsze jest to nieprawda, ponieważ obecne przepisy, jak również nowelizowana ustawa, nie pozwalają na zaangażowanie polityczne żołnierzy Wojska Polskiego, w tym również Wojsk Obrony Terytorialnej, po drugie jest to niezwykle krzywdzące dla tych osób, a po trzecie odradzałbym politykom PO taki lekceważący ton, przypominam, że właśnie przez lekceważenie obywateli, Platforma przegrała wybory w 2015 roku" - przekonywał Dworczyk. Poseł PiS podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej będą jednostkami ściśle związanymi ze swoim terenem działania. "Niezwykle ważne jest też morale, będą to jednostki złożone z ludzi bardzo ideowych, wyposażone w dobry sprzęt, będą świetnym uzupełnieniem wojsk operacyjnych" - ocenił. 

Pytany o zarzuty PO o upolityczniania armii, Dworczyk powiedział: "Politycy PO są gotowi powiedzieć wszystko, żeby uzyskać jakiś efekt medialny, przestraszyć Polaków, wzbudzić zamieszanie polityczne. Wojska Obrony Terytorialnej działają od wielu lat w wielu krajach UE i Stanach Zjednoczonych, budowa takich wojsk nie ma nic wspólnego z żadnym upolitycznianiem armii, jest po prostu wykorzystaniem naturalnego potencjału młodych, patriotycznie nastawionych ludzi". Dworczyk wyraził nadzieję, że w trakcie prac w Sejmie nad projektem ustawy ws. powołania WOT, dyskusja będzie merytoryczna. "To, co dzisiaj usłyszeliśmy od polityków PO, było zlepkiem kłamstw, półprawd i populizmu" - podkreślił. 

W czwartek wieczorem posłowie zajmą się przygotowanym przez MON projektem nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Zakłada on, że obrona terytorialna ma być odrębnym rodzajem sił zbrojnych, a jej dowódca jednym z trzech głównych dowódców w polskim wojsku. W skład Wojsk Obrony Terytorialnej mają wejść żołnierze rezerwy, jak i ochotnicy, którzy nie odbywali wcześniej służby. Koszty utworzenia WOT, projekt szacuje na 394,4 mln zł w roku 2016, ponad 639 mln w roku przyszłym, ponad miliard w 2018 i blisko 1,5 mld w roku 2019.

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook