Jedynie prawda jest ciekawa


Dwie z trzech bomb z czasów II wojny światowej zostały wyciągnięte z Bałtyku

13.08.2018
saperzy13082018
Dwie z trzech bomb z czasów II wojny światowej zostały wyciągnięte z Bałtyku

Dwie z trzech bomb lotniczych z czasów II wojny światowej wyciągnęli z Bałtyku nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Akcja odbywa się na plaży w kołobrzeskim Podczelu.

- Nurkowie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli dwie bomby lotnicze. Aktualnie bomby znajdują się na skrzyni ładunkowej specjalistycznego pojazdu - poinformował dziennikarzy rzecznik prasowy 8.Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski.

Dodał, że urządzenia wskazują, iż poza trzecią bombą "jest coś jeszcze w wodzie".

- Niestety, w tej chwili nie możemy tego sklasyfikować. Najpierw musimy wydobyć trzecią bombę lotniczą. To równie dobrze może okazać się kawałkiem rury stalowej, jakąś kotwą, ale na tym etapie podchodzimy do tego z najwyższą ostrożnością - powiedział rzecznik.

Dziennikarze pytali, jak długo potrwa akcja wydobycia bomb i obiektu, który został wykryty. "Nam przede wszystkim zależy, by operacja została przeprowadzona w sposób bezpieczny. Wszystko staramy się robić sprawnie, tak, żeby to było zrobione jak najszybciej, ale przy tym jak najbezpieczniej" - podkreślił kmdr Kwiatkowski.

Około 250-kilogramowe bomby zostały znalezione kilkanaście metrów od brzegu na głębokości 1,5 m. Jak poinformował rzecznik, "wyciągane są rękami żołnierzy". Następnie "są transportowane do linii brzegowej i dźwigiem przekładane na wysoki pojazd specjalistyczny". Zdetonowane zostaną na jednym zachodniopomorskich poligonów.

Bomby w Bałtyku przy plaży w Podczelu, w pobliżu zejścia od ul. Brzeskiej, znalazł kilka dni temu policjant po służbie. Na miejsce zostali wezwani saperzy, którzy stwierdzili wstępnie, że to bomby lotnicze z czasów II wojny światowej o wadze 250-300 kg każda. Oczyścili i odkopali bomby. W sobotę władze Kołobrzegu powołały sztab kryzysowy. Ze względu na warunki pogodowe, zbyt duże fale na
morzu, wydobycie bomb rozpoczęto w poniedziałek.

(PAP)

Fot: PAP/8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Warto poczytać

 1. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 2. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 3. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 4. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 5. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 6. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 7. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 8. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook