Jedynie prawda jest ciekawa


Dwie osoby z zarzutami za uprowadzenie 12-latki

05.03.2017

Prokuratura przedstawiła dwóm osobom - Ryszardowi D. i Elżbiecie B. - zarzuty dot. uprowadzenia i pozbawienia wolności 12-latki z Golczewa.

Prokuratura przedstawiła dwóm osobom - Ryszardowi D. i Elżbiecie B. - zarzuty dot. uprowadzenia i pozbawienia wolności 12-latki z Golczewa. Jeszcze w niedzielę mają być przygotowane wnioski o ich aresztowanie. Prokuratura nie ujawnia jednak, czy przyznali się do winy. Trzeci zatrzymany czeka na przesłuchanie.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz, że zarówno Ryszard D. jak i Elżbieta B. złożyli wyjaśnienia; kobieta prawdopodobnie była konkubiną D. Ze względu na etap sprawy - przed przesłuchaniem trzeciej osoby - nie chciała jednak ujawnić szczegółów.

12-letnia dziewczynka, którą uprowadzono w piątek, opuściła już szpital. Prokuratur Wojciechowicz poinformowała, że "w momencie, gdy zaistnieją warunki umożliwiające to" dziewczynka zostanie przesłuchana w obecności psychologa.

Potwierdziła też wcześniejsze informacje, że dziewczynka była pod wpływem alkoholu. "To, czy również pod wpływem innych środków, będzie badane. Opuściła już szpital, jej życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo" - dodała.

Zarówno rodzina 12-latki, jak i ona sama są obecnie pod opieką psychologa.

Prokurator była dopytywana też o nieoficjalne sygnały, że Ryszard D. był w przeszłości skazany na dziewięć lat więzienia, za ciężkie pobicie innej dziewczynki. "Tuż przed upływem okresu siedmiu lat odbywania tej kary złożył wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Ten wniosek został skierowany do sądu penitencjarnego. Prokurator się sprzeciwił, i sąd okręgowy, który orzekał, nie uwzględnił wniosku skazanego. To postanowienie zostało jednak zaskarżone przez obrońcę skazanego i sąd apelacyjny zmienił postanowienie sądu okręgowego, udzielając skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia" - powiedziała prokurator.

Dodała, że mężczyzna do 7 sierpnia 2019 r. miał być pod dozorem kuratora. Według nieoficjalnych informacji, ze źródeł zbliżonych do tamtego śledztwa, D. był oskarżony o gwałt i usiłowanie zabójstwa dziewczynki.

Dwunastolatka z Golczewa została uprowadzona w piątek wieczorem niedaleko swojego domu. Z nagrania monitoringu wynika, że została wciągnięta do auta. Po kilku godzinach policja znalazła ją w samochodzie osobowym kilkanaście kilometrów dalej. Nad ranem policjanci zatrzymali trzy osoby, które miały porwać dziewczynkę.

Prokuratura od początku wykluczała, że uprowadzenie dziewczynki to porwanie tzw. rodzicielskie.

W niedzielę zarzut uprowadzenia i pozbawienia wolności dwunastoletniej dziewczynki usłyszał Ryszard D. i Elżbieta B. Drugi zatrzymany mężczyzna ma być przesłuchiwany. Prokuratura jeszcze w niedzielę ma przygotować wnioski o aresztowanie dwójki podejrzanych.

[Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Marcin Bielecki]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook