Jedynie prawda jest ciekawa


Dwie kobiety w walce o nominację PiS w Krakowie

05.10.2017

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który jest także szefem krakowskich struktur PiS powiedział w czwartek, że uważa, iż Małgorzata Wassermann (PiS) będzie kandydatką na prezydenta Krakowa. "I w moim przekonaniu te wybory wygra, jeżeli zdecyduje się kandydować" - dodał.

Adamczyk był w czwartek w Radiu Zet pytany m.in. o kandydaturę wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz na prezydenta Krakowa, którą zgłosił szef Polski Razem, wicepremier Jarosław Gowin. - Jarosław Gowin jest asertywny i pełen inicjatyw, ale zapewniam pana, że PiS w Krakowie również zaproponuje kandydaturę - powiedział Adamczyk.

Na pytanie, czy będzie to kandydatura męska, czy żeńska odpowiedział: "Pracujemy nad tym. Dzisiaj pracujemy nad tym". Dodał, że będzie to "na pewno kandydatura żeńska" i "żeby była to pani Małgorzata Wassermann". Dopytywany, czy jest zwolennikiem takiej kandydatury odpowiedział, że już kilkakrotnie publicznie to potwierdził. Stwierdził też, że Wassermann "nie mówi nie".

- Powtarzam (...) że Małgorzata Wassermann uważam jest bardzo, jest osobą, która będzie kandydatką do urzędu i w moim przekonaniu te wybory wygra, jeżeli zdecyduje się kandydować - powiedział Adamczyk.

Dopytywany, że oznacza to, iż niezależnie od tego, że Gowin zgłasza swoją kandydatkę, PiS wystawi własną, Adamczyk odpowiedział: "myślę, że tutaj dojdziemy do porozumienia z panem premierem Jarosławem Gowinem".

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił w tym tygodniu, że po 16 latach rządów prezydenckich w Krakowie "starszego mężczyzny" - prof. Jacka Majchrowskiego - czas na młodą kobietę; stąd to obecna wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz powinna być kandydatką Zjednoczonej Prawicy na urząd prezydenta Krakowa.

- Ja o pani Emilewicz, jako o potencjalnej kandydatce mówiłem już wielokrotnie: uważam, że obóz Zjednoczonej Prawicy (PiS, Polska Razem i Solidarna Polska - PAP) powinien wystawić w Krakowie jednego kandydata, my proponujemy, aby była to Jadwiga Emilewicz. Czekamy na inną propozycję ze strony PiS i wtedy wspólnie podejmiemy decyzje - powiedział.

Pytany o ewentualną kandydaturę Małgorzaty Wassermann, Gowin odparł, że byłaby znakomitym kandydatem. Zadeklarował, że jeśli PiS wysunie jej kandydaturę, Zjednoczona Prawica ją poprze.

Sama Wassermann pytana pod koniec maja w radiu RMf FM, czy zamierza startować w wyborach na prezydenta Krakowa odpowiedziała, że "myślenie i decyzje o tym, co dalej, to na pewno jeszcze nie na tym etapie". Zaznaczyła, że do wyborów na prezydenta Krakowa jest jeszcze półtora roku i nie sądzi, "aby ktokolwiek poważnie mówił dzisiaj o jakichś kandydaturach". Oceniła wówczas, że "nie wcześniej niż po wakacjach zaczną się na ten temat jakiekolwiek rozmowy".

Wybory samorządowe mają się odbyć jesienią 2018 roku.

PAP

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook